Příběh horníků uvězněných v chilském dole se dočká filmového zpracování. Na projektu nazvaném 33 podle počtu zavalených horníků již začal pracovat chilský režisér Rodrigo Ortuzar. V současné době natáčí v táboře mezi příbuznými a blízkými; kteří čekají na záchranu horníků.

"Jde skutečně o velmi silný příběh," vysvětluje Ortuzar, který se chystá vytvořit snímek s fiktivními i dokumentárními prvky. "Mojí myšlenkou je soustředit se nejen na pobyt dělníků v zavaleném dole, ale věnovat se také jejich návratu do normálního života poté, co se je podaří zachránit," dodal. Pokud se vše uskuteční podle plánu, měl by se film vysílat v roce 2012.

Kromě dramatu chilských horníků se Ortuzar věnuje dalším projektům včetně filmového zpracování ničivého únorového zemětřesení, které si vyžádalo 521 mrtvých. Někteří kritici jej obvinili z oportunismu, protože si na propagaci svého filmu vybral dobu, kdy celý národ úpěnlivě sleduje osudy zavalených horníků. Ortuzar se ale nařčení brání a již předem uvedl, že výtěžek z filmu poputuje na konto nadace na jejich podporu.

Horníci jsou v rudném dole San José zavaleni od počátku srpna. Záchranáři k nim budují vrt, kterým by se měli dostat na svobodu; úzkým zásobovacím vrtem jsou jim mezitím dopravovány potraviny a další nezbytnosti. Podle dosavadních propočtů by měli být vysvobozeni počátkem prosince, nejoptimističtější odhady hovoří o počátku listopadu.

Související