Režisér Petr Nikolaev dnes dotočil poslední záběr historického filmu Lidice. Šlo o neuvěřitelnou 1733. klapku tohoto snímku podle scénáře Zdeňka Mahlera.

Po téměř dvouměsíčním natáčení se tak práce na filmu přesouvá do střižny, kde se z 55 hodin natočeného materiálu bude pomalu tvořit výsledná podoba snímku, oznámila ČTK mluvčí filmového štábu Ivana Rodingerová ze společnosti Bioscop.

"Ještě před koncem natáčení se filmaři minulý týden vydali na společnou výpravu na horu Říp, což byl nápad Antonia Riestry, kameramana mexického původu, který se v Čechách proslavil například prací na vizuálně velmi působivém snímku Normal," uvedla.

Ten prý považoval za velkou náhodu, že snímek o Lidicích, které jsou pro každého Čecha tak zásadní, se natáčel blízko Řípu. Několikrát si nechal vyprávět tuto pověst a měl pocit, že uspořádat výlet pro štáb opravdu dává smysl - aby prý cítili energii tohoto místa.

Podle Rodingerové mají herci u tvůrci za sebou velmi náročné natáčení, během něhož ujela služební auta 100 tisíc kilometrů.

"Celkem osm desítek lokací bylo nakonec nutno nalézt, aby se podařilo navodit autentickou atmosféru 40. let. Přitom některá místa z původních Lidic bylo nutno pro film nechat znovu postavit - a následně za pomoci 500 litrů zápalné látky spálit při rekonstrukci vyhlazení Lidic," vysvětlila.

Při premiéře v červnu příštího roku se mohou diváci těšit na propracovanou výpravu, dekorace o kostýmy. "Na place se prostřídalo na 60 historických automobilů, celkový počet kostýmů se vyšplhal na 600," uvedla mluvčí. Hlavní kostymérkou filmu byla Simona Rybáková, v roce 2007 nominovaná na Českého lva za nejlepší výtvarný počin.

Mimo již zavedených hereckých osobností z Čech i ze Slovenska - Karla Rodena, Zuzany Fialové, Zuzany Bydžovské, Romana Luknára a Jana Budaře - se na plátně představí mladí talentovaní herci, často čerství absolventi hereckých škol. Například Ondřej Novák, Marek Adamczyk, Adam Kubišta a Marika Šoposká. Na filmu se podílelo i přes dva tisíce komparzistů.

Film o Lidicích? To je nesplacený dluh a výzva, říká režisér Petr Nikolaev

Pro přehrávání video souborů potřebujete mít zapnutý JavaScript a nainstalovaný Flash Player.
Související