Úspěšný svůdce i nebezpečný nepřítel. Arogantní, cynický, prudce inteligentní, bezohledný, sebevědomý - a nechutně bohatý. A také prakticky všehoschopný.

Zmíněná adjektiva definují nejen postavu newyorského finančníka Gordona Gekka, ale v povědomí filmových fanoušků dobře charakterizují i jeho hereckého představitele Michaela Douglase - a většinu jeho dalších slavných filmových rolí.

Dnes je to takřka nepředstavitelné, avšak jeden ze sexsymbolů Hollywoodu osmdesátých a devadesátých let definovala právě až role Gordona Gekka. Než ho Oliver Stone obsadil do role suverénního miliardáře s predátorskými sklony, hrával Michael Douglas, syn populárního amerického herce Kirka Douglase, hlavně v druhořadých romantických snímcích a hudebních komediích.

Klíčové (a navzájem si v řadě ohledů podobné) role ve filmech jako Válka Roseových, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Volný pád, Skandální odhalení nebo Dokonalá vražda následovaly v Douglasově portfoliu až poté, co předvedl své herecké schopnosti coby Gordon Gekko. Role ve filmu Olivera Stonea vynesla Douglasovi nejen uznání kritiky a fanoušků, ale též prvního Oscara jeho kariéry.

A co víc, Gordon Gekko definoval nejen celé dvě filmové dekády a stvořil nový žánr tzv. finančního, právnického či korporátního thrilleru, ale stal se doslova popkulturním fenoménem. Termíny jako Chamtivost je dobrá či Gekkovy děti začali v souvislosti s reálnou situací na akciových a komoditních trzích používat jak novináři a politici, tak i profesoři ekonomie.

Gekko je pro Douglase klíčovou rolí i dnes, kdy se k ní vrátil. Krátce před premiérou mu lékaři diagnostikovali rakovinu hrtanu. Navzdory náročné léčbě však šestašedesátiletý herec trpělivě poskytuje interview a obchází promoakce. Není divu, Gekko se prostě jen tak nevzdává.