Americký herec Tony Curtis, který na konci září zemřel na zástavu srdce, byl v pondělí pohřben spolu se svými oblíbenými věcmi.

Na cestě na věčnost ho tak doprovázely kovbojský klobouk Stetson, šála od Armaniho, řidičské rukavice, mobilní telefon iPhone a výtisk jeho oblíbeného románu Anthony Adverse amerického spisovatele Herveye Allena. Tato kniha byla pro Curtise inspirací a odstartovala jeho filmovou kariéru, uvedla agentura AP.

Pietu zahájil sestřih nejznámějších Curtisových filmových rolí. S pětaosmdesátiletým hercem se přišlo rozloučit přes 400 celebrit, nechyběli například kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger či Curtisova dcera Jamie Lee.

Obřad občas provázel smích hostů, když se například kreslený Curtis objevil ve scéně televizního seriálu Flinstoneovi nebo zápasil s hercem Kirkem Douglasem ve snímku Spartakus.

Curtis se narodil maďarským emigrantům v newyorském Bronxu 3. června 1925 jako Bernard Schwartz. Prožil drsné mládí, byl členem pouličního gangu a před vězením ho zachránila služba u námořnictva.

Už od dětství se ale zajímal o filmy. Po válce navštěvoval dramatické kurzy a vystupoval v malých divadlech v New Yorku. V roce 1949 se přestěhoval do Hollywoodu, kde přijal jméno Curtis. Natočil slavné snímky jako Někdo to rád horké nebo Útěk v řetězech. Za poslední zmíněný film získal nominaci na Oscara.

Za svůj život se šestkrát oženil. Poslední svatbu měl v roce 1998, kdy si vzal o 40 let mladší Jill Vandenbergovou. Se svými ženami měl celkem šest dětí.