Dobový seriál Vyprávěj, akční Kriminálka Anděl, zábavné talkshow Jana Krause i Karla Šípa, Pohlreichova kulinářská "reality show" Ano šéfe, diskusní Otázky Václava Moravce, ale také francouzská animovaná Persepolis, dokumentární Hitler a Mussolini či záznam koncertu Stinga.

Nominační listina televizních cen Elsa, televizní protiváhy filmových Českých lvů, kterou včera zveřejnila Česká filmová a televizní akademie, nabízí pestrou žánrovou i formální směs, v níž nechybí prakticky nikdo z těch, kdo v uplynulém roce na televizní obrazovce stáli za pozornost.

Ocenění, o nichž ve třinácti kategoriích rozhoduje skupina tří desítek odborníků, budou rozdělena v polovině prosince. Ačkoliv šanci mají tradičně všechny pořady a výkony realizované na domácích česky mluvených televizních stanicích, i letos v počtu nominací jednoznačně vévodí veřejnoprávní Česká televize. Právě na prvním kanálu ČT byly například k vidění všechny nominované herecké výkony.

Z celovečerních inscenací bodoval například Archiv režisérky Lucie Bělohradské – kromě ní byli nominováni také oba herci v hlavních rolích, František Němec a Emília Vášáryová.

Mladý herec Vojtěch Dyk si odnesl hereckou nominaci za ztvárnění Dannyho Smiřického v osobité inscenaci Rytmus v patách režisérky Andrey Sedláčkové.

Největší šanci má v herecké kategorii bezesporu nedávno zesnulý herec Vladimír Dlouhý. Ten si nominaci in memoriam vysloužil za vynikající výkon v nejednoznačné roli pastora Kociána v dramatu Sněžná noc Vladimíra Körnera, který je také nominován za scénář.

Konkurují mu Pavel Kohout za drama Smyčka a Alexandra Berková za film Nespavost.

Dlouhý se však spolu s bratrem Michalem objevil také v kriminálním filmu Domina, jenž vysloužil nominaci režisérovi Jiřímu Svobodovi – bratři zde ztvárnili dvojici detektivů. Další nominaci na cenu in memoriam pak Dlouhý může zanedlouho získat v Českých lvech.

Spekuluje se, že by porota mohla vyzdvihnout jeho výkon mafiána Novotného v jinak průměrném thrilleru Petra Jákla Kajínek.

Související