Žádný jiný titul se v módní branži netěší takové prestiži, jako americká mutace módního časopisu Vogue.

Magazín založený v roce 1892 je v současné době považován za "módní bibli", která trendy sleduje, ale také určuje - o čem se píše ve Vogue, z toho se v následující sezóně stane zaručený hit. Časopis Vogue se během dekád stal doslova fenoménem popkultury.

Zákulisí fungování rozsáhlé redakce legendárního módního časopisu nyní představuje unikátní celovečerní dokument nazvaný The September Issue, pojmenovaný po každoročně nejočekávanějším zářijovém vydání časopisu. Loni byl film The September Issue k vidění i v amerických kinech, uvedly ho i některé festivaly.

Teď míří "Zářijové číslo" i na televizní obrazovky. V Česku jej dnes v 16.50 uvede česká HBO, v dalších reprízách pak bude na této stanici k vidění v pátek a v pondělí následujícího týdne.

Vogue se prodává v 18 zemích, jen v USA každý měsíc zmizí z pultu 400 tisíc výtisků, světově se prodá přes milion časopisů. Nejžádanějším číslem roku je právě to zářijové, jehož výrobu krok za krokem celovečerní dokument sleduje. V září americký Vogue víc než časopis připomíná obsáhlou knihu.

Mívá běžně až osm set stran, váží okolo dvou a půl kila a jeho příprava zabere několik měsíců - a desítky hodin práce jednotlivých redaktorů, stylistů a editorů.

Zářijový Vogue inspiruje módní návrháře, dokáže proslavit neznámé značky nebo nové tváře přehlídkových mol. Prosadit se ve Vogue je pro módní tvůrce i celebrity jeden z vrcholů jejich kariéry.

Hlavní postavou dokumentu je šéfredaktorka Anna Wintourová, která Vogue vede už od roku 1988 a která patří k nejvlivnějším a nejbohatším ženám v USA - stala se též předobrazem hrdinky snímku Ďábel nosí Pradu, na plátně ji ztělesnila Meryl Streepová.

Dokument potvrzuje, že Wintourová spolu se svou pravou rukou, sedmdesátiletou fashion editorkou Grace Coddingtonovou, absolutisticky rozhoduje o všem - její pozornosti neunikne ani ten nejmenší detail.

Dokument The September Issue je unikátní sondou do světa, jehož podstatu určují střihy šatů, jejich barva - a miliardy dolarů, které v módním průmyslu kolují.

Související