Český film se příští rok dočká nového prestižního ocenění. Vedle tradiční ceny Český lev, kterou udílí Česká filmová a televizní akademie pod vedením Petra Vachlera, si teď své ocenění zorganizovali také čeští filmoví kritici.

Výroční Ceny české filmové kritiky sdružují všechny novináře a publicisty soustavně se zabývající filmem a filmovou kritikou, nové ocenění organizačně zaštítila Česká filmová komora. První ceny rozdělí čeští filmoví kritici už v lednu 2011: vedle tradičních kategorií, mezi nimiž nechybí ani cena pro nejlepší animovaný nebo dokumentární film, zvolí kritici každoročně i svůj Objev roku. Do nominací se můžou prosadit všechny filmy, které měly v uplynulém kalendářním roce oficiální distribuční premiéru.

Nevymezujeme se proti Lvům

"Nechceme se nijak vymezovat vůči Českým lvům. Přiznáváme jim vypovídací hodnotu v tom, že jsou hlasováním samotných filmových tvůrců o tom, co z daného roku považují za nejlepší filmové počiny,“ řekla HN Helena Uldrichová z České filmové komory. „Považujeme však za přínosné, aby také zde vznikla nezávislá platforma, která by hodnotila současnou tuzemskou filmovou produkci ve vhodnějším termínu a ve více kategoriích. Filmovou produkci budou hodnotit ti, kdo se jejímu hodnocení věnují soustavně, profesionálně a dlouhodobě," dodala Uldrichová.

Dvojí filmové ceny ve srovnatelné podobě existují už léta také v zahraničí. Například v USA se v únoru udílejí Oscary, tedy ceny americké Akademie filmových věd a umění, ovšem už v lednu jim tradičně předcházejí stejně prestižní Zlaté glóby, které udílí Asociace zahraničních novinářů akreditovaných v Hollywoodu. "Doufáme, že i Český lev a Ceny české filmové kritiky mohou existovat vedle sebe, jak se tomu děje i v zahraničí," míní Uldrichová.

V prvním ročníku Cen české filmové kritiky hlasuje 52 kritiků, novinářů a publicistů. Podmínkou pro udělení ceny je jejich dvoutřetinová účast v každé kategorii.

Čeští kritici udílejí dosud ceny v rámci Českých lvů a festivalu Febiofest. Organizátoři obou akcí byli informováni o nové aktivitě novinářské obce, kterou Ceny české filmové kritiky představují. Záleží jen na jejich rozhodnutí, zda budou chtít nadále zachovat vyhlašování novinářských cen v rámci vlastních akcí.

Přežije Kristián?

"Na cenách nelpím, bral jsem je jako službu," řekl ČTK ředitel Febiofestu Fero Fenič. Při novinářských oceněních Kristián za nejlepší film, dokument a snímek animovaný oslovoval každoročně zhruba stovku novinářů, z nichž podle něj více než 60 hlasovalo. Fenič se rozhodne až poté, co budou nové ceny předány.

"Nebudeme na naší akci ani přidávat, ale ani ubírat ocenění," reagoval ředitel ČFTA Petr Vachler. Komunikaci ani spolupráci či pomoci se nebrání. "Po mnoha letech usilovné práce si nemyslím, že na základě vzniku nových cen bychom automaticky vyřazovali narychlo jakékoliv tradiční kategorie," podotkl. Za nejdůležitější považuje, aby byl propagován český film.

Související