Film o králi Jiřím VI., který se snaží překonat své koktání, byl v neděli vyhlášen nejlepším britským nezávislým filmem roku. Snímek The King´s Speech (Králova řeč), o němž se už teď mluví jako o favoritovi pro příští Oscary, získal v Londýně pět cen BIFA.

Kromě ceny pro nejlepší film dostal BIFA pro nejlepšího herce Colin Firth za úlohu zadrhávajícího krále (a otce dnešní královny Alžběty II.), Helena Bonhamová Carterová za nejlepší vedlejší výkon v roli jeho manželky a Australan Geoffrey Rush za vedlejší úlohu králova logopeda. Američan David Seidler dostal cenu za nejlepší scénář.

Dobový snímek ze 30. let je velkou hereckou příležitostí pro Colina Firtha, který byl již loni nominován na Oscara za úlohu homosexuálního profesora ve filmu Single Man. Britští kritici předpovídají, že tentokrát má šanci zlatou sošku získat.

Firth ale v neděli odmítl o Oscarech spekulovat. "Může to celé skončit už dnes. Film si již teď vede lépe, než se čekalo. Všimli si ho na festivalech, je legračnější, než jsme si mysleli, dokáže lidi rozplakat," řekl Firth.

Také Bonhamová Carterová dala najevo určitou opatrnost nad chválou, která film provází. "Doufám, že lidé nebudou zklamáni, až ho nakonec uvidí," řekla o snímku, který se začal uvádět v USA. Do britských kin půjde začátkem ledna a do českých v březnu.

Upoutávka na The King´s Speech (text pokračuje pod videem)


Carey Mulliganová dostala BIFA za nejlepší herečku za výkon ve filmu Never Let Me Go (Neopouštěj mě) podle sci-fi britského spisovatele japonského původu Kazua Ishiguroa. Zopakovala si tak vítězství z loňska, kdy získala cenu za film Škola života, za který byla také nominována na Oscara.

Nejlepším režisérem byl vyhlášen Gareth Edwards, který se svým debutem Monsters (Příšery) porazil taková jména jako Mike Leigh (Další rok), Tom Hooper (The King´s Speech) a Mark Romanek (Never Let Me Go).

Edwards natočil sci-fi Monsters za pouhých 500.000 liber (15 milionů korun). Dostal také cenu pro nejlepší speciální efekty, které vytvořil na svém počítači v ložnici.

BIFA pro nejlepší zahraniční film dostal francouzský Prorok. Nejlepším dokumentem byl vyhlášen Enemies of the People (Nepřátelé lidu) o genocidě v Kambodži.

Ceny britského nezávislého filmu se udělují od roku 1998. Nominován může být film, jehož náklady nepřekročily deset milionů liber a byl financován nejméně z 51 procent z britských zdrojů.

Loni dostal BIFA pro nejlepší film režisér Duncan Jones za science-fiction Moon (Měsíc). Předloni vyhrál Milionář z chatrče, který posléze triumfoval při Oscarech.