Nejvíce televizních cen Elsa v sobotu večer získal film režisérky Lucie Bělohradské Archiv. Komorní příběh, který začíná návštěvou archivu Státní bezpečnosti v Pardubicích a šokujícím poznáním, porotu České filmové a televizní akademie (ČFTA) přesvědčil hned třikrát.

Cenu si odnesli protagonisté snímku František Němec a Emília Vášáryová za herecké výkony v původní televizní dramatické tvorbě. Třetí Elsa připadla režisérce Bělohradské. Snímek vysílala ČT 1.

Rozhodlo třicet členů poroty

ČFTA, která si k rozhodování přizvala téměř tři desítky odborníků, udělovala ceny ve 13 kategoriích. Její uznání získaly vesměs pořady vysílané Českou televizí, jen v kategorii Magazín vyhrál pořad televize Nova Noc filmových nadějí.

ČT 1 se může pochlubit cenami Elsa v kategoriích Zahraniční televizní pořad hraný (Katyň), Zábavný pořad (Všechnopárty) či Animovaný pořad (Dějiny udatného českého národa). Připočítat si může i Elsu, kterou získal Karel Šíp jako moderátor Všechnopárty, a který vyhrál nad zdatnými soupeři Janem Krausem a Václavem Moravcem.

Sněžnou noc, za níž dostal cenu scenárista Vladimír Körner v kategorii Původní televizní dramatická tvorba, rovněž mohli vidět diváci na ČT 1. Stejně tak i ČFTA v sobotu oceněnou nejlepší původní inscenaci Nespavost.

Bodovaly diskuse a dokumenty z ČT2

Mezi publicistickými a diskusními pořady si nejlépe vedla Historie.cs, v dokumentech Neznámí hrdinové a nejlepším zahraničním nehraným televizní pořadem se stal snímek Hitler a Mussolini. Tyto tři čerstvé držitele Elsy mohli diváci zhlédnout na ČT 2.

Ceny Elsa založila ČFTA na podporu původní české dramatické tvorby. První tři ročníky se uskutečnily pouze na internetu, na televizní obrazovky se přesunuly od roku 2004. Letošního vyhlašování, které v sobotu vysílala ČT2 stejně jako loni v předtočeném pořadu, se ujali Lenka Vychodilová a Tomáš Hanák, herci spjatí s pražským divadlem Sklep.

Související