Formanův Přelet nad kukaččím hnízdem, Herzův Spalovač mrtvol či Tarantinův snímek Pulp Fiction: Historky z podsvětí se umístily na čelních místech žebříčku nejvýznamnějších filmů světové a domácí kinematografie nazvaného Kánon filmu. Projekt určený ke zlepšení audiovizuální výuky na středních školách dnes představil bývalý dlouholetý šéf Letní filmové školy v Uherském Hradišti Jiří Králík.

Návod, jak poznat dobrý film

"Kánon filmu má posloužit ke zvýšení filmové gramotnosti středoškolských studentů. S jeho pomocí se mohou seznámit s výběrem toho nejlepšího ze světové i domácí filmové tvorby," vysvětlil Králík. Studenti by tak měli být díky němu schopni rozeznat kvalitní snímky od těch méně kvalitních. Seznam, inspirovaný podobnými reprezentativní žebříčky uveřejňovanými v zahraničí, by měly postupně doplnit i metodické materiály určené učitelům, dodal.

Králíkův Kánon filmu je rozdělen do tří kategorií. Do první, nazvané kánon Občana Kanea, patří klasické a historií prověřené snímky nejznámějších tvůrců. Dále je to kánon Star Wars, v němž se objevují komerčně úspěšné filmy (takzvané blockbustery), a konečně ve třetí kategorii pojmenované kánon Abbase Kiarostamiho jsou zařazeny snímky novátorské a experimentální, jež často slavily úspěchy na filmových festivalech. Každá kategorie se dále dělí podle původu na filmy zahraniční a domácí.

Nejvíce hlasů v kategorii Občan Kane získal ze zahraničních snímků Přelet nad kukaččím hnízdem Miloše Formana. Na druhém místě skončilo Psycho Alfreda Hitchcocka. Z české produkce se nejlépe umístil Spalovač mrtvol Juraje Herze, následovaný Obchodem na korze Jána Kadára a Elmara Klose.

Nejlepším snímkem v kategorii Star Wars zvolili účastníci ankety western Tenkrát na Západě Sergia Leoneho. Dvojkou se stal mafiánský Kmotr Francise Forda Coppoly. Z domácích snímků se nejlépe vedlo westernové parodii Limonádový Joe aneb Koňská opera Oldřicha Lipského.

V kategorii experimentálních a festivalových filmů se dařilo gangsterce Pulp Fiction: Historky z podsvětí Quentina Tarantina, z českých děl pak loutkovému Fimfáru Jana Wericha Aurela Klimta a Vlasty Pospíšilové.

Volba Kánonu se bude opakovat

Výchozí seznam filmů dodala každoroční australská anketa, do níž v minulém roce přispělo 2041 filmových kritiků z celého světa. Další zdroj pak tvořil aktuální žebříček registrovaných účastníků webu csfd.cz a také seznam nejvýznamnějších českých filmů určených k digitalizaci, který vytvořilo Ministerstvo kultury České republiky.

Definitivní pořadí v nově utvořeném Králíkově kánonu vychází z výsledků dotazníku rozeslaného filmovým odborníkům i známým lidem působícím mimo svět filmu. Ankety se nakonec zúčastnilo 82 osobností, jejichž úkolem bylo vytvořit si svůj osobní seznam "kanonických" filmů. Z výsledků těchto individuálních "kánonů" vzešlo konečné pořadí žebříčku pro letošní rok.

Organizátoři předpokládají, že volba Kánonu filmu se bude opakovat každoročně. Aktuální výsledky zveřejní web csfd.cz.

 

Videoukázky: Nejdůležitější filmy tří kategorií Kánonu filmů

Přelet nad kukaččím hnízdem

Tenkrát na Západě

Pulp Fiction: Historky z podsvětí

Související