Fanoušci španělského herce Javiera Bardema, kteří jsou přesvědčeni, že jejich idol podal životní výkon v thrilleru Tahle země není pro starý bratří Coenů, možná změní názor. Do amerických kin tento týden míří film Biutiful. Za výkon v něm získal Bardem na letošním filmovém festivalu v Cannes ocenění pro nejlepšího herce.

Bardem řekl agentuře Reuters, že role Uxbala, který bilancuje vlastní život, pro něj byla nejprospěšnější a nejnáročnější ze všech, jež dosud ztvárnil. Film ho prý postavil před zrcadlo a ukázal mu, kde jsou jeho hranice, s nimiž bylo třeba se vyrovnat. „Byla to zkušenost, která mi pomohla přemýšlet o řemesle, práci, odpovědnosti," řekl jednačtyřicetiletý Bardem.

Herec, který v minulosti spolupracoval s režiséry jako Woody Allen, Pedro Almodóvar či Julian Schnabel, natočil snímek Biutiful s Mexičanem Alejandrem Gonzálezem Inárritu.

Inárritu, proslavený filmem Babel, od Bardema požadoval, aby v Uxbalově kůži, tedy v roli umírajícího otce dvou dětí odloučeného od manželky, strávil pět měsíců. Příběh se odehrává v chudé, dělnické části Barcelony, jejíž obyvatelé se na Uxbala obracejí se svými problémy. Ten ale musí před koncem vlastního života vyřešit i problémy vlastní.

Barcelona jako dějiště filmu nebyla vybrána náhodou. Město známé pro svá nádherná muzea, umění a architekturu, má také drsnější stránku s imigranty pracujícími za nízké mzdy nebo vykonávajícími nelegální práci. "Ten film upozorňuje na to, že všichni žijeme ve světě, v němž lidé dělají totéž – snaží se přežít a přitom vést důstojný život," řekl Bardem.

Jedním z důvodů, proč přijal roli Uxbala, byla šance spolupracovat s Inárrituem, jehož Babel byl nominován na Oscara. "Jeho filmy patří k mým nejoblíbenějším. Herci v nich vždy podávají ohromné výkony. Byl jsem na spolupráci s ním zvědavý, protože o herectví mnoho ví," vysvětlil Bardem svůj vztah k Mexičanovi. Inárritu je prý perfekcionista, který si při natáčení dokázal vždy přesně říci o to, čeho chtěl ve filmu dosáhnout.

Bardem se prosadil nejdříve v televizních seriálech, pak se objevil ve filmech Vysoké podpatky nebo Šunka, šunka. První nominaci na Oscara získal za roli ve Schnabelově snímku Než se setmí. Tím pronikl mezi nemnohé španělské herce, o něž má zájem Hollywood. Po boku své budoucí ženy Penélope Cruzové ztvárnil také roli temperamentního malíře v Allenově filmu Vicky Cristina Barcelona.

Javier Bardem (vpravo) s režisérem filmu Biutiful Alejandrem Gonzalezem Inarritu

 

Javier Bardem jako Uxbal a Hanaa Bouchaib jako Ana ve filmu Biutiful

 

Javier Bardem ve filmu Biutiful

Související