Temný thriller Pouta, jehož příběh se odehrává na začátku 80. let minulého století, zazářil ve čtvrtek večer v pražském Divadle Archa při vyhlašování vůbec prvních Cen české filmové kritiky, udělovaných za loňský rok - byl odměněn v pěti z jedenácti kategorií.

K radosti producenta Vratislava Šlajera byla Pouta vyhlášena nejlepším filmem, Radim Špaček dostal cenu za režii a Ondřej Štindl za scénář. Pro ocenění za nejlepší mužský výkon v hlavní roli přišel herec Ondřej Malý, který se zároveň stal Objevem roku.

Tento královéhradecký herec tak zaujal ztvárněním příslušníka StB s psychopatickými sklony, kterého práce i rodinný život ubíjejí a nudí. Upne se na nedosažitelnou dívku a jeho touha po iluzi útěku z klece nudného života beze smyslu ho nakonec obrátí proti vlastním lidem i systému.

Podle producenta Vratislava Šlajera trvala práce na Poutech skoro sedm let, během natáčení se rozpadla i mezinárodní koprodukce. Štindl napsal první verzi scénáře už v roce 2002 a pak ji mnohokrát přepisoval a snažil vylepšit, i když příběh se prý moc neměnil. Špaček chtěl natočit univerzálnější téma než jen výpověď o době, v níž se odehrává.

"Postavy nemají reálné předobrazy a jejich příběh není příběhem politickým. Politika jen vyhrocuje dilemata, která hrdinové řeší, ale nejsou svázána s dobou a místem děje," řekl režisér před rokem, než svůj snímek představil v kinech. Kritici ho už tehdy označili za "příslib lepších časů", "film, na který domácí kinematografie 20 let čekala", "vynikající thriller" a "možná i nejlepší český porevoluční snímek". Diváků však do kin moc nepřilákal a v prosinci vyšel na DVD.

Novináři posuzovali celkem 22 hraných filmů a 13 snímků dokumentárních. V prvním i druhém kole, kdy byly hodnoceny výkony v 11 kategoriích, se hlasování zúčastnilo 46 oborníků.

Ocenění za nejlepší dokument kritici přiznali časosběrnému projektu Katka režisérky Heleny Třeštíkové z producentské dílny Kateřiny Černé a Pavla Strnada.

Cenu za nejlepší kameru získali Vladimír Smutný a Marek Bliss jakožto nejbližší spolupracovníci Jana Svěráka při natáčení jeho dobrodružného snímku Kuky se vrací. Kritici dále odměnili nejlepší původní hudbu skupiny MIDI LIDI v dokumentu Český mír.

Kouzelný Kuky sálá poetikou i vlivem výtvarníka Františka Skály - čtěte ZDE

Cenu získal i Karel Roden za výkon ve vedlejší roli v Herzově historickém filmu Habermannův mlýn. V ženské kategorii zabodovaly představitelka hlavní role v Sedláčkově snímku Největší z Čechů Simona Babčáková a Kristýna Liška Boková za vedlejší roli v Trojanově filmu Občanský průkaz.

Habermannův mlýn se pod německými kritikami hroutí - čtěte ZDE

Ceny české filmové kritiky byly letos uděleny poprvé. Jejich slavnostní předávání moderoval herec Petr Nárožný. Cenu za scénář předal exprezident Václav Havel, který koncem března představí v kinech svůj celovečerní debut Odcházení, a cenu za nejlepší snímek dlouholetá umělecká ředitelka karlovarského festivalu Eva Zaoralová s ministrem kultury Jiřím Besserem.

Dalšími předávajícími byli dokumentaristka Drahomíra Vihanová, filmový a televizní režisér Petr Weigl, kameraman Ivan Šlapeta, dirigent Mario Klemens, herečky Jiřina Bohdalová a Lenka Vlasáková a jejich kolegové Miroslav Krobot a Ivan Trojan.

Vítěze kategorie Objev roku vyhlásil se zástupcem společnosti RWE zpěvák Václav Neckář, který před více než čtyřiceti lety patřil díky Ostře sledovaným vlakům k největším objevům domácí kinematografie.

V nejbližší době by se podle pořadatelů Cen české filmové kritiky měl na webových stránkách www.filmovakritika.cz objevit i záznam slavnostního večera.  Organizátorem Cen české filmové kritiky je Česká filmová komora, která však nezasahovala do rozhodování hlasujících novinářů.

Pouta: nejlepší film, nejlepší režie - Radim Špaček, nejlepší scénář - Ondřej Štindl, nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli - Ondřej Malý, objev roku Ondřej Malý

 

Katka: nejlepší dokumentární film

 

Kuky se vrací: nejlepší kamera - Vladimír Smutný, Marek Bliss

 

Český mír: nejlepší původní hudba - MIDI LIDI

 

Habermannův mlýn: nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli - Karel Roden

 

Největší z Čechů: nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli - Simona Babčáková

 

Občanský průkaz: nejlepší ženský herecký ve vedlejší roli - Kristýna Liška Boková