Snímek nazvaný Život v jednom dni oscarového režiséra Kevina Macdonalda, který dokumentuje události loňského 24. července z pohledu uživatelů serveru YouTube z celého světa, bude mít dnes premiéru na festivalu Sundance.

Ostatní lidé ho mohou již ve stejné době sledovat na webu YouTube, v Česku tedy v pátek od 2:00 SEČ.

Čech natočil porod žirafy

Zvědavý na výsledek je i tvůrce jediného českého příspěvku do experimentálního dokumentu, kameraman a střihač Sergej Kondakov. "Mám velkou radost, že jsem jediný z celé České republiky, komu se podařilo takto uspět. Jsem zvědavý, jak s tím Kevin naložil a jak bude celý film vypadat," řekl Kondakov.

Macdonalda autor českého příspěvku zaujal tříminutovým sestřihem komplikovaného porodu žirafího mláděte v pražské zoologické zahradě. "Porod byl velmi dramatický a nebyl příliš šťastný. Žirafa si lehala na zem a zdálo se, že to nedopadne dobře," uvedl Kondakov.

Hlavní podíl na rozhodnutí poslat příspěvek do USA prý měla jeho manželka, profesí filmová režisérka. "Klip jí zaujal, poslala ho režiséru Macdonaldovi a ono to nakonec vyšlo," poznamenal Kondakov.

Zájemci mohou Život v jednom dni sledovat na webové adrese youtube.com/lifeinaday. Českými titulky opatřené video bude na stejném odkazu odvysíláno 28. ledna v 19:00 hodin SEČ.

Lidé ze 197 zemí Macdonaldovi zaslali 80 000 klipů obsahujících 4500 hodin materiálu. Od českých uživatelů YouTube tvůrcům snímku přišlo 472 příspěvků. Režisér vybral několik stovek videí a sestříhal z nich devadesátiminutový dokument.

Zaujal ho také například příběh korejského cyklisty jezdícího po světě, ženy bojující s rakovinou nebo Rusa, který se v Moskvě věnuje parkouru - fyzicky náročnému překonávání překážek.

Producentem filmu je britský režisér Ridley Scott, který režíroval řadu slavných snímků, například první film o hrůzném vesmírném Vetřelci, kultovní sci-fi Blade Runner, road-movie Thelma a Louise nebo oscarového Gladiátora.

Související