Rusko bude fandit při nadcházejícím předávání Oscarů americkému snímku Černá labuť (Black Swan), jak uvedla agentura Reuters. Baletní velmoc se nejlépe ztotožňuje s tímto hollywoodským melodramatem. Do předávání filmových Oscarů v losangeleském Kodak Theatre zbývá již jen 20 dnů.

Hlavní roli v thrilleru ztvárnila Natalie Portmanová jako Černá labuť v baletu Labutí jezero skladatele Petra Iljiče Čajkovského z 19. století, který je v Rusku velmi ceněn. Film měl v Moskvě premiéru v pátek.

Duše, vodka, balet

"Byla bych velmi ráda, kdyby vyhrál film o baletu," uvedla jedna z nejslavnějších ruských baletek Anastasie Volochková, která v Labutím jezeře několikrát účinkovala. "Co máme v Rusku? Ruskou duši, ruský balet, ruskou vodku... Nejzasloužilejší z nich je díky své kráse, půvabu a naplnění právě balet," uvedla Volochková pro Reuters.

Film Černá labuť, režírovaný Darrenem Aranofským, již celosvětově vydělal 120 milionů dolarů (přes dvě miliardy korun) a získal pět oscarových nominací včetně nominace na nejlepší film a nejlepší ženskou hlavní roli.

"Snímek bude lépe přijat v Rusku a v Evropě než ve Spojených státech, neboť máme větší porozumění pro balet a tento druh hudby," uvedla Jekatěrina Romaněnková, distributorka společnosti 20th Century Fox.

Rusko se pyšně označuje za epicentrum baletního světa, což je málo překvapivé díky seznamu ruských hvězd, který vypadá spíše jako seznam nejvýznamnějších osobností baletu za posledních sto let. Patří mezi ně jména jako George Balanšin, Anna Pavlovová, Alexandra Danilovová, Rudolf Nurijev, Michail Baryšnikov a řada dalších.

Kritikové nicméně tvrdí, že Rusko zkostnatělým přemýšlením o klasickém tanci zpomalilo inovace v této oblasti. Téma baletu však bude vždy Rusy přitahovat. Rozhlasová stanice Business FM již umístila Černou labuť na první místo svého týdenního filmového žebříčku, i když masová distribuce filmu začne až 10. února.

Film Černá labuť dokonce pomohl baletní skupině z Voroněže, vzdálené 1420 kilometrů východně od Moskvy – bude moci jet do USA s Labutím jezerem na turné.

Chyby v tanci, krutost bezchybná

Ruská baletní elita objevila v tanci Portmanové řadu nedostatků, ale naopak ji pochválila za přesné vylíčení krutosti života baletní tanečnice. "Pro člověka, který se v oblasti baletu pohybuje, byla bezprostředně viditelná řada chyb v jejím tanci," uvedla Natalije Osipová, primabalerína z moskevského Velkého divadla. "Rozhodně si ale zaslouží Oscara," dodala Osipová.

Portmanová v téměř dvouhodinovém psychologickém thrilleru ztvárnila baletku pronásledovanou paranoidními vizemi. S nimi si režisér Darren Aranofsky pohrává od samého počátku své filmografie.

Ukázky z posledních pěti filmů Darrena Aronofského

Černá labuť (2010)

 

Wrestler (2008)

 

Fontána (2006)

 

Requiem za sen (2000)

 

Pí (1998)

Související