První fotka ke snímku The Iron Lady (Železná lady) ukazuje, jak se zkušená herečka Meryl Streepová proměnila v bývalou britskou premiérku Margaret Thatcherovovou.

Režisérka Phyllida Lloydová režírovala s nyní jednašedesátiletou Streepovou také úspěšný muzikál Mamma Mia! z roku 2008. Nyní pracují na příběhu ženy, která prorazila bariéry pohlaví a tříd a prosadila se ve světě ovládaném muži.

Vzrušující výzva

Ve filmu diváci uvidí také Jima Broadbenta jako Denise Thatchera, Richarda E. Granta a Anthonyho Heada.

Streepová označila roli Margaret Thatcherové za vzrušující výzvu, která v ní ale také vyvolává obavy. "Snažím se přistupovat k této roli s takovým úsilím, horlivostí a pozorností k detailům, jako to dělala skutečná Lady Thatcherová. Mohu jen doufat, že moje životní síla se začne přibližovat její energii," řekla dvojnásobná držitelka Oscara.

Streepová v rámci příprav například navštívila britský parlament a v galerii pro návštěvníky sledovala odpovědi britského premiéra Davida Camerona na otázky zákonodárců.

Margaret Thatcherová byla mimořádně silná osobnost, která šla s nebývalou odvahou, razancí a neústupností za svými vizemi. Její éra (1979 až 1990) byla obdobím velkých sociálních a ekonomických změn v Británii.

Jako jediná žena v úřadu britského premiéra dokázala zlomit moc odborů, které místy až tyranizovaly Británii neustálými stávkami, a z milionů Britů učinila majitele akcií a domů. Británii vrátila mezinárodní prestiž velmoci.

Související