Prestižního filmového Césara za nejlepší francouzský film v pátek večer získalo drama O bozích a lidech režiséra Xaviera Beauvoise. Filmové ceny César byly v pařížském divadle Chatelet uděleny již po šestatřicáté. Galavečeru předávání cen předsedala americká filmová hvězda Jodie Fosterová.

Beauvoisův film byl inspirován skutečnou událostí, a to zavražděním sedmi francouzských mnichů v Alžírsku v roce 1996. Film měl nominace celkem v jedenácti kategoriích, a kdyby v nejprestižnější kategorii odešel poražen, bylo by to podle odborníků velké překvapení.

O bozích a lidech je již třetí Beauvoisův film, který byl na Césara nominován. "Je to poselství rovnosti, svobody a bratrství," řekl při přebírání ceny Beauvois. Zároveň vyzval k bratrství s francouzskými muslimy v době, kdy se debatuje o přistěhovalectví, o riziku islamismu a o místě islámu ve Francii. 

Césara za nejlepší režii získal slavný režisér polského původu Roman Polanski za film The Ghost Writer (Muž ve stínu).

Césara pro nejlepší herečkusi odnesla čtyřiadvacetiletá Sara Forestierová za svoji roli v komedii Le Nom des Gens. Ve stejné mužské kategorii zvítězil šestačtyřicetiletý Eric Elmosnino, když porotci ocenili jeho výkon v životopisném filmu Gainsbourg režiséra Joanna Sfara. V této kategorii tak neproměnili své nominace veteráni francouzského filmu Catherine Deneuveová a Gérard Depardieu. Z minulosti už ale oba mají po dvou Césarech.

Za nejlepší zahraniční film označili členové francouzské Akademie filmového umění a techniky snímek amerického režiséra Davida Finchera The Social Network. Nominaci na Césara v této kategorii neproměnil snímek Invictus (Neporažený) amerického režiséra a herce Clinta Eastwooda, který byl považován za favorita.

Čestného Césara obdržel americký režisér Quentin Tarantino. Předali mu ho Diane Krugerová a Christoph Waltz, kteří si zahráli v jeho Hanebných panchartech. Tarantino poté, co převzal a poděkoval za cenu, stejně jako před časem na filmovém festivalu v Cannes francouzsky vykřikl "Ať žije biograf".

O Césarech rozhoduje asi 3500 filmařských profesionálů, členů francouzské Akademie filmového umění a techniky. Ti nejdříve hlasují o nominacích asi ve dvaceti kategoriích a posléze i o vítězích.

Rrežisér vítězného filmu Xavier Beauvois (vpravo) s hercem Michaelem Lonsdalem.

Roman Polanski se svou manželkou, francouzskou herečkou a zpěvačkou Emmanuelle Seignerovou. Polanski obdržel Césara za nejlepší režii. 

Nejlepšími herci se stali Eric Elmosnino za výkon v životopisném filmu Gainsbourg a Sara Forestierová za  roli v komedii Le Nom des Gens.

Čestného Césara obdržel americký režisér Quentin Tarantino.

Související