Parta mladých se sešla v hospodě a tropí alotrie: přiťukávají si břichy, snaží se nacpat pěst do úst, na nosy si lepí lžičky. Ztřeštěné nápady utne slogan: Vaše energie je potřeba jinde.

Chytrá znělka ohlašuje festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Mezinárodní přehlídka, která během týdne uvede přes sto snímků z celého světa, začne 8. března. Vstupenky na její pražskou část jsou v prodeji ode dneška.

Stupně vítězů

„Život je jako voda, protéká mezi prsty. Tak se snažím co nejvíc ty prsty sevřít, je tolik dobrého, co se dá ještě udělat,“ říká dvaaosmdesátiletý atlet Jiří Soukup, který se chystá na seniorské mistrovství světa ve Finsku. Stal se hrdinou filmu německo-rakouské produkce Na stupních vítězů, který Jeden svět v pražském kině Lucerna zahájí.
 
V průběhu března a dubna se uskuteční festivalové projekce v dalších třiatřiceti českých městech. Přehlídka, kterou loni navštívilo přes sto tisíc diváků, vzbudila zájem stovek filmařů. Organizátoři do svého programu vybírali z více než 1600 snímků.

Zaměření festivalu na lidská práva budí podezření, že se v kinech budou promítat jen výchovné, emotivně vypjaté snímky ze zemí třetího světa. Kdo ale některou z mnoha projekcí dřívějších ročníků navštívil, ten ví, že dokumenty o lidských právech mohou být i stylisticky nápadité, vtipné a vždy obsažné.

Vězení ruské a íránské

Formální vynalézavostí vyniká například snímek Chodorkovskij německého režiséra Cyrila Tuschiho, ve kterém jsou natočené záběry kombinované s animovanými sekvencemi, které dílo dynamizují.

Animace není ale už dávno v žánru dokumentů neobvyklá, v hlavní soutěži Jednoho světa se vedle Chodorkovského ocitl i německo-íránský film Aliho Samadi Ahadiho Věznice Írán o deziluzi mladých lidí po zmanipulovaných íránských volbách.

Jeden svět letos uvede čtrnáct českých snímků, čtyři v premiéře. Jedním z nich bude práce režisérky Eriky Hníkové, která se letos dostala s dokumentem Nesvatbov na Berlinale. Do programu Jednoho světa přispěla filmem o misi nadace Člověk v tísni v Afghánistánu.

Podrobný program festivalu na www.jedensvet.cz

Související