Studio DreamWorks, které patří známému americkému režisérovi Stevenu Spielbergovi (na snímku), koupilo práva na dvě knihy o "aféře WikiLeaks", tedy o zveřejňování tajných amerických dokumentů na tomto serveru a o osudu jeho spoluzakladatele Juliana Assange. S odkazem na britský list The Guardian to oznámila agentura AP.

Studio koupilo práva na knihy WikiLeaks: Inside Assange´s War on Secrecy (WikiLeaks: uvnitř Assangeovy války s tajností) a Inside WikiLeaks (Uvnitř WikiLeaks). První napsali novináři z The Guardian David Leigh a Luke Harding, druhou "dezertér" z WikiLeaks Daniel Domscheit-Berg.

AP napsala, že zatím nepadla zmínka o scenáristovi a režisérovi případného filmu ani o hercích, kteří by v něm mohli hrát.

Server WikiLeaks loni zveřejnil množství tajných nebo důvěrných amerických dokumentů z válek v Iráku a v Afghánistánu a později začal zveřejňovat i americké diplomatické depeše stejného rázu. Spojené státy to rozlítilo, protože je to místy přivedlo do choulostivé situace.

Mezitím byl Assange ve Švédsku obviněn ze sexuálních deliktů, uprchl do Británie a teď čeká na konečné rozhodnutí tamních soudů o švédské žádosti o jeho vydání. Assange se obává, že bude nakonec vydán do USA.

Americké úřady už studují možnost, jak ho obžalovat, a už vznesly přes dvě desítky obvinění proti americkému vojákovi, který prý tajné dokumenty serveru poskytl.

Související