V přísně střeženém soukromí pohřbily ve čtvrtek čtyři desítky příbuzných a známých hereckou legendu Elizabeth Taylorovou. Vjezdy do rozlehlého hřbitova Forest Lawn v kalifornském Glendale byly zablokovány, televizní štáby se nedostaly blíž než přes ulici.

Taylorová zemřela po šestitýdenní hospitalizaci obklopená svými čtyřmi dětmi ve středu ve věku 79 let na selhání srdce.

Pohřební obřad, který se obešel bez smutečního průvodu, trval asi hodinu. Svým způsobem se na něm podílela i sama Taylorová. Začal totiž přesně podle jejího přání se čtvrthodinovým zpožděním. Její agentka Sally Morrisonová prozradila, že si herečka přála, aby se mohlo říci, že Taylorová "přišla pozdě i na svůj vlastní pohřeb". Obřad měl začít ve čtvrtek ve 14:00 místního času.

Konal se velmi brzo po úmrtí, a to vzhledem k Taylorové židovské víře. K judaismu konvertovala asi rok po tragické smrti židovského manžela Michaela Todda a před sňatkem se zpěvákem Eddiem Fisherem. Při konverzi přijala hebrejské jméno Elisheva Rachel a ačkoli si kvůli přestupu k židovství vysloužila i posměšky, brala prý své náboženství velmi vážně. Podle židovského zvyku musí být zemřelý pohřben do 48 hodin po smrti.

Pietní obřad zahájil přednesem veršů anglického básníka Gerarda Manleyho Hopkinse irský herec Colin Farrell, Taylorové vnuk Rhys Tivey pak zahrál na trubku skladbu Amazing Grace.

Obřad vedl rabín Jerry Cutler. Rakev ozdobená gardéniemi, fialkami a liliemi pak byla uložena do mauzolea hřbitova, který je místem odpočinku mnoha hollywoodských hvězd včetně Clarka Gabla, Humphreyho Bogarta, Mary Pickfordové nebo Spencera Tracyho. A také zpěváka a přítele Taylorové Michaela Jacksona, z jehož smrti v roce 2009 se podle mnoha přátel Taylorová nikdy plně nevzpamatovala.

Televizní štáby mohly obřad sledovat pouze z chodníku před hřbitovem, nad nímž přelétávaly vrtulníky. Blízká základní škola Cerritos kvůli pohřbu zrušila výuku.

Mezi pozůstalými byly dvě hereččiny dcery Maria Burtonová-Carsonová a Liza Toddová-Tiveyová, synové Christopher a Michael Wildingovi, deset vnoučat a čtyři pravnoučata.

Soukromí obřadu bylo zajištěno velmi striktně, takže americké televize z pohřbu mohly vysílat pouze příjezd dlouhé kolony černých limuzín. Příchozí pak před objektivy kamer chránil stanový přístřešek.

Taylorová se proslavila zejména filmovými rolemi, za něž si vysloužila dva Oscary, ale vystupovala i na newyorské Broadwayi. Tamní umělci k jejímu úmrtí vydali společné prohlášení, v němž uvádějí, "že želí ztráty legendy této scény a také hvězdy filmového plátna". V pátek ve 20 hodin místního času budou na její památku na minutu ztlumena broadwayská světla.

 

Snímky z příjezdu pohřební kolony na hřbitov Forest Lawn a z hollywoodského chodníku slávy, kam lidé pokládali květiny

Související