Mezinárodní filmový festival Febiofest, který potrvá do 1. dubna, ve středu uvede filmovou lahůdku z archivů. V rámci pocty herci Hemlutu Bergerovi promítne v jediné projekci v multikině Cinestar na Andělu skvostnou historickou fresku Ludvík od režiséra Luchina Viscontiho. Film prošel rozsáhlou digitální restaurací.

Čtyři hodiny fascinující historie

Málo reprízované bezmála čtyřhodinové výpravné historické drama líčí skutečný příběh tragického osudu podivínského bavorského krále Ludvíka II.

Nešťastný král, kterého proslavila mimo jiné stavba legendárního romantického "pohádkového" zámku Neuschwanstein, dodnes jedné z největších turistických atrakcí Bavorska, v roce 1886 zřejmě spáchal sebevraždu – utopil se ve Starnberském jezeře. Ludvík II. byl jednou z nejpozoruhodnějších a také nejkontroverznějších postav 19. století.

Ukázka z filmu (text pokračuje za videem)


 
Ve Viscontiho filmu, který doprovází podmanivá hudba Jacquese Offenbacha, jej ztvárnil právě charismatický Helmut Berger, jenž ve středu před projekcí převezme z rukou Dagmar Havlové cenu Kristián za přínos světové kinematografii.

Návrat pro Sissi

Visconti Ludvíka Bavorského i jeho sestřenku, rakouskou císařovnu Sissi, vykreslil ve zcela neromantizujícím pojetí. O to silnějším dojmem jeho výpravná epopej na plátně působí. Film Ludvík však v roli Sissi nabízí i další ohromné lákadlo.
 
Luchino Visconti totiž počátkem sedmdesátých let nabídl mimořádnou hereckou příležitost tehdy už velmi slavné Romy Schneiderové. Ta se po dvaceti letech vrátila k úloze, která ji kdysi proslavila - znovu tu ztělesnila právě rakouskou císařovnu Alžbětu, zvanou Sissi. Oproti romantické trilogii z padesátých let však tentokrát rozporuplnou císařovnu hrála bez romantizujících příkras.
 
Italsko-francouzsko-německé drama vyneslo v roce 1973 Viscontimu prestižního Donatellova Davida za režii a Bergerovi cenu za mimořádný herecký výkon.