Nová komedie Toma Tykwera nazvaná 3 a také předpremiéra filmu Tomáše Řehořka Czech Made Man se řadí mezi nejzajímavější události letošního ročníku Dnů evropského filmu. Na festivalu nebude chybět ani sekce věnovaná národním kandidátům na Oscara, snímky na hudební témata nebo sekce zaměřená na výběr z jednotlivých evropských kinematografií.

Již 18. ročník filmové přehlídky se uskuteční od 14. do 21. dubna v pražských kinech Světozor a Lucerna a poté se přesune do Brna.

"Dny evropského filmu nabídnou okolo 40 filmů z více než 25 evropských zemí," řekla mluvčí festivalu Alice Aronová.

Festival otevře v pražském kině Světozor Tykwerovo komediální milostné drama 3 o atypickém milostném trojúhelníku ze současného Berlína. Film na slavnostním zahájení navíc uvedou jeho hlavní představitelé: rakouská herečka Sophie Roisová a německý herec Devid Striesow.

Budař selfmademem a gastarbeiterem

Pražskou část Dnů evropského filmu zakončí 21. dubna v kině Lucerna předpremiéra novinky režiséra Tomáše Řehořka Czech Made Man. V černé komedii poskytující neobvyklý pohled na uplynulých dvacet let české svobody v otevřené Evropě se v hlavní roli multimilionáře, který se ke svému majetku dostal velmi svéráznou cestou "selfmademana", představí Jan Budař.

Držitel čtyř Českých lvů se podle organizátorů objeví v programu festivalu shodou okolností hned ve dvou snímcích. "Kromě Czech Made Mana to bude i španělský film Žena bez piana, kde si Budař zahrál netypickou roli polského dělníka, kterého hlavní hrdinka potká v noci na nádraží," uvedl dramaturg Zdeněk Blaha. Setkání s východoevropským "gastarbeiterem" se pro ženu stane spouštěcím mechanismem, jenž odstartuje sérii změn v jejím životě.

Napříč Itálií či Petržalkou

Netradiční roadmovie zase představuje italský snímek Basilicata křížem krážem (Basilicata coast to coast) režiséra Rocca Papalea. Členové jedné kapely se v něm rozhodnou dostat na místo konání dalšího koncertu jen po svých. Za deset dní projdou pěšky napříč Itálií od jednoho pobřeží ke druhému a zažijí ta nejroztodivnější setkání a události, které ovlivní život každého z nich.

Dánský snímek Bratrstvo (Broderskab) natočený Nicolou Donatem přiblíží realitu neonacistické scény v této severské zemi. Současně se zabývá i tématem homosexuality mezi přívrženci ultrapravice.

Hraný dokument Bratislavafilm mladého režiséra Jakuba Kronera pro změnu vykresluje temnou realitu bratislavského sídliště Petržalka, kde jsou drogy a násilí na denním pořádku. Temnou vizi města podtrhuje všudypřítomný slovenský hip-hop.

Evropský film míří i do okresů

Poprvé zařadili pořadatelé do programu i sekci zaměřenou na ceny Evropského parlamentu LUX Prize. Objeví se zde mimo jiné drama Cizinka režiséra Fea Aladaga o osamoceném boji mladé turecké matky o svého malého synka. Snímek představuje působivý pohled na střet dvou kulturních tradic.

Kromě Prahy a Brna mohou diváci vidět část filmů v rámci festivalových ozvěn, které zavítají do Boskovic, Jablonce nad Nisou, Olomouce, Uherského Hradiště a do Veselí nad Moravou. Podrobné informace o letošním programu naleznou zájemci na webových stránkách www.eurofilmfest.cz.