Premiéra filmu režiséra Petra Nikolaeva Lidice bude dříve. Po dohodě se zástupci škol se z 9. června přesunula na poslední květnový den. Oznámila to mluvčí projektu Johana Turnerová.

"Stránky filmových Lidic dostaly novou podobu, portál více připomíná filmový plakát, který se stane součástí i právě připravovaných učebnic dějepisu devátých tříd," uvedla. Podle producenta Adama Dvořáka se na nich zájemci dozvědí aktuální informace.

Lidice už byly promítnuty pedagogům 22. března. Téměř finální podobu viděli vybraní zástupci škol.

"Pracovní tým filmu považuje za důležité zprostředkovat odkaz Lidic i těm nejmladším generacím, proto je zajímal názor pedagogů. Dohodli se, že by bylo dobré, aby byl dostatek času pro školní projekce ještě před prázdninami. Z tohoto důvodu se termín slavnostní premiéry přesunul na poslední květnový den a distribuční premiéry na 2. června," uvedla Turnerová. Původně se měla premiéra konat v předvečer výročí lidické tragédie 9. června.

Podle informací Unie filmových distributorů přijde snímek do kin v 38 kopiích.

"Byli jsme všichni až zaskočeni pozitivním přijetím filmu – jak na pražské projekci, tak na projekci v Paříži pořádané pro zástupce festivalu v Cannes. Vzhledem k tomu, že před prázdninami jsme měli pouze tři týdny a zájemců o školní představení je hodně, rozhodli jsme se premiéru posunout o týden, aby se dostalo na všechny zájemce," dodal Dvořák.

Film podle scénáře Zdeňka Mahlera, kde hlavní roli hraje Karel Roden, kombinuje tři příběhy odehrávající se na pozadí tragického vypálení Lidic 10. června 1942.

První je o nešťastné rodině, ve které otec v hádce neúmyslně zabije svého syna a je za to odsouzen. Pobytem ve vězení si paradoxně zachrání život, protože unikne osudu a jako jediný muž z vesnice přežije.

Druhý je příběh dopisu, jež se stal záminkou pro vypálení Lidic nacisty, ač ve skutečnosti šlo o lež maskující nevěru.

Třetí příběh je o strachu, osobní zodpovědnosti a o tom, zda je opravdovou výhrou přežít za cenu ztráty důstojnosti a cti.

Související