Bohemia mia je dokument, který by mohl být zosobněním jedné z rolí České televize, protože odkrývá pozapomenutou část české historie.

Popisuje epizodu z první světové války, během níž obyvatelé severoitalských Alp museli uvolnit své vesnice frontové linii. Stovky italských rodin s rakouským občanstvím byly ze dne na den odsunuty do "vnitrozemí", mimo jiné do českých měst a vesnic na Příbramsku.

Režisér Jiří Fiedor se pokusil zapomenutou historickou kapitolu oprášit. Hodinový film Bohemia mia vysílá ČT2 dnes večer ve 20:20.

Neúplné rodiny, často bez mužů, kteří museli narukovat, do Čech přicestovaly v dobytčích vozech. Místo slibovaných několika týdnů tu strávily čtyři roky. Cestou míjely vlaky s vojáky, kteří jeli do jejich vesnic bojovat.

"Nejdřív na nás byli zlí, ale pak nás přijali," říká o Češích téměř stoletá žena, jedna ze tří pamětnic a také hrdinek dokumentu. Ženy vzpomínají, že spaly na slámě, několik rodin pohromadě. Čeští hostitelé přistěhovalcům vyčlenili hospodské sály nebo školní třídy. Zpočátku se na Italy dívali jako na "žebrotu", cizinci se ale zapojili do života obcí, pomáhali v hospodářstvích, takže nebyli jen odkázáni na dávky vyplácené mocnářstvím.

Kde domov můj, zpívá Ital

Režisér se upnul k trojici pamětnic, které byly však během českého odsunu příliš malé, a mnoho vzpomínek nezůstalo. Až jejich vnukové českou historii objevují. Italský třicátník ve filmu bezchybně zpívá Kde domov můj, písničku, kterou si jeho babička v Česku oblíbila ještě dřív, než se melodie stala hymnou.

Dokument však po téhle stopě nejde. Neptá se vnuků, co vypátrali, proč mezi své kulinářské speciality počítají švestkové knedlíky a proč se k české historii stále vrací. Mnoho zajímavostí, které odkrývají dva starší italské dokumenty a asi desítka knih, se českého filmu nedotkly.

Režisér dal přednost své ambiciózní vizi. Dlouhé záběry do vrásčitých tváří pamětnic podbarvil dramatickou hudbou, celé sekvence věnoval vizuální, ve skutečnosti prázdné krasojízdě, například když pohled kamery klouže po sukovitých vratech. Film Bohemia mia trestuhodně promarnil zajímavé téma.

Související