Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna
Režie: Rob Marshall
Česká premiéra: 19. května

Režisér Rob Marshall se zapřísahá, že čtvrtý film slavné série vzniklé podle známé atrakce ze zábavního parku Disneyland je posledním dílem ságy. Už nyní však prosakují zvěsti, že se Disneymu Jacka Sparrowa jen tak opustit nechce.

Není divu. Nápad, který stál za vznikem nejúspěšnější popkulturní série poslední doby, neměl původně větší ambice, teď vydělává miliardy dolarů. Díky vynikajícímu obsazení v čele s Johnny Deppem, který z Jacka Sparrowa udělal jednoznačně nejslavnějšího bukanýra filmové historie, se z Pirátů z Karibiku stal fenomén.

Ve čtvrtém filmu se Jack Sparrow vydá za legendárním Pramenem života, jejž podle legend střeží krásné, ale kruté mořské panny. Novou postavou na scéně je žena z Jackovy minulosti, kterou ztělesnila svůdná Penelope Cruzová.

 

 

Melancholia
Režie: Lars von Trier
Česká premiéra: 26. května

Každý film, který proslulý dánský filmový mág natočí, se stane celosvětovou událostí. Vidět je to i na probíhajícím festivalu v Cannes. Loni tam Trier ohromil a šokoval se svým Antikristem, letos o Zlatou palmu soutěží s mystickou sci-fi o zníčení světa Melancholia. Nový film vypráví příběh dvou sester (Kirsten Dunst a Charlotte Gainsbourg), z nichž ta mladší se zrovna vdává. Svatební veselí se odehrává na starobylém venkovském sídle a všeobecnou sváteční náladu zakalí náhlá hrozba v podobě rudé planety, která vystoupila zpoza slunce a s níž hrozí Zemi bezprostřední srážka. Režisér Trier je pověstný precizně gradovanou atmosférou s neočekávanými zápletkami i zvraty, které ústí do ještě neočekávanějšího konce.

 

 


Lidice
Režie: Petr Nikolaev
Premiéra: 9. června

Žádný jiný český film asi letos nebudí takovou pozornost. Výpravné sedmdesátimilionové dobové drama natočené podle ceněného scénáře historika Zdeňka Mahlera se během pěti let příprav potýkalo s řadou problémů, mimo jiné i odstoupením hlavní režisérky Alice Nellis, kterou po jejím onemocnění neurologickou chorobou vystřídal Petr Nikolaev.

Tvůrci upozorňují, že skutečný příběh vypálení středočeské obce Lidice, které bylo nacistickou odplatou za atentát na zastupujícího říšského protektora Heydricha (záminkou k vypálení vsi byl špatně vyhodnocený milostný dopis, z něhož gestapo usoudilo provázání na jednoho z atentátníků), není válečnou podívanou. Je spíš prokresleným psychologickým dramatem člověka (Karel Roden), který coby odsouzenec za vraždu vlastního syna ve vězení jako jediný muž přežil vyhlazení rodné obce a po propuštění objevil na jejím místě jenom holou pláň.

V dalších rolích filmu natočeného podle historicky doloženého případu se objeví Jan Budař, Zuzana Fialová, Veronika Kubařová nebo Zuzana Bydžovská.

 

Video

 

 

Červená Karkulka
Režie: Catherine Hadwickeová
Česká premiéra: 30. června

Staré pohádky bratří Grimmů lákají hollywoodské filmaře stále víc. Teď se jedné z nich, Červené Karkulky, ujala Catherine Hadwickeová.

Příběh dívky bojující s vlkem převedla do středověkého mystického thrilleru, který v lecčems evokuje slavnou Vesnici Manoje Nighta Shyamalana – vesnici obydlenou pověrčivými, nevzdělanými lidmi obklopuje temný hvozd, v němž řádí krvelačná šelma, místními považovaná za vlkodlaka, vyžadující s každým úplňkem krvavé oběti.

Hlavní hrdinka – „Karkulka“ Valerie (Amanda Seyfriedová) se pokusí záhadu rozřešit. Na pomoc vesnici přichází i známý vymítač a lovec vlkodlaků (Gary Oldman). Filmové pojetí čerpá z klasického gotického hororu a dýchá novoromanticky ponurou, působivou atmosférou.

 

 

 

Harry Potter a Relikvie smrti – 7/2
Režie: David Yates
Česká premiéra: 14. července

V červenci vyvrocholí sága, která v kinech začala před dlouhými deseti roky. Harry Potter (Daniel Radcliffe) a jeho přátelé Hermiona Grangerová a Ron Waesley (Emma Watson a Rupert Grint) mají již část svého nebezpečného putování za Relikviemi smrti, v nichž tkví síla Lorda voldemorta, za sebou.

Několik viteálů je zničeno, ale několik z nich stále přežívá kdesi ve světě. Proto může zlovolný Lord Voldemort (Ralph Fiennes) dál šířit po světě nenávist a násilí, pronásledovat své nepřátele a společně se svými přivrženci směřovat k ovládnutí světa.

Příběh spěje ke zničujícímu, neodvratnému finále a smrtelnému střetu Harryho s Vy-víte-kým. A David Yates slibuje zdaleka nejtemnější a nejkrvavější díl celé knižní heptalogie, převedené nakonec v osm filmů. První trailery mu dávají zapravdu.

 

 


Strom života
Režie: Terrence Malick
Česká premiéra: 21. července

Zápletka filmu, s nímž se proslulý americký režisér letos pokouší i o prestižní Zaltou palmu v Cannes, začíná v 50. letech 20. století. Sledujeme tu život jedenáctiletého Jacka, jednoho ze tří synů průměrné rodiny ze středozápadu USA. Život ve světě ze začátku zdánlivě krásném, který se ale vzápětí změní ve složitý labyrint plný voleb a vnitřních bojů.

Dospělý Jack putuje bytím jako ztracená duše a postupně si uvědomuje, jak vše doopravdy funguje. Dokáže v tom najít krásu a schopnost odpustit? V hlavních rolích pozoruhodného epického dramatu září Brad Pitt a Sean Penn, oba obsazení překvapivě proti své obvyklé herecké poloze.

 

 

Auta 2

Režie: John Lasseter
Česká premiéra 28. července

Klasická americká počítačem animovaná pixarovka se dočkala druhého dílu. Hvězdné závodní auto Blesk McQueen a jeho přítel, jedinečný odtahový vůz Burák, se tentorkát dostanou až za moře. Tam budou soutěžit ve vůbec prvním celosvětovém závodě Grand Prix, kde se má rozhodnout o nejrychlejším autě na světě.

Pixar opět nezklamal, Auta 2 přináší novější a modernější animační technologie a pozoruhodnou odpočinkovou podívanou.

 

Jana Eyrová
Režie: Cary Fukunaga
Česká premiéra: 28. července

Legendární román Charlotte Brontëové se dočkal další filmové adaptace. Slavné předlohy o Janě Eyrové, sirotku Lowoodském, který vyroste do krásy a stane se nejprve guvernantkou a pak i zámeckou paní v sídle tajemného barona Rochestera, se ujala britská produkce.

Hlavní roli ztvárnila půvabná Australanka Mia Wasikowská, která na sebe upozornila už titulní rolí v Burtonově Alence v řiši divů. Film Cary Fukunagy natočený podle nadčasové literární klasiky dýchá ponurou, až hororovou viktoriánskou atmosférou a mystickými motivy.

 

 

 

Půlnoc v Paříži
Režie: Woody Allen
Česká premiéra: 22. září

Poté, co Woody Allen přesídlil ze svého milovaného Manhattanu do Evropy, lze očekávat, že ať si vybere k natáčení filmu jakoukoli lokaci, bude jeho novinka nádhernou, pozoruhodnou, vtipnou a nostalgií dýchající „reklamou“ na to které město.

Po „londýnských“ hříčkách Sólokapr a Match Point a kouzelné španělské pohlednici Vicky Cristina Barcelona se teď slavný neworský neurotik zaměřil na město lásky, Paříž.

Půlnoc v Paříži už dlouho dopředu budila pozornost svým obsazením, vedle světově známých herců, jako je Adrian Brody, Owen Wilson, Rachel McAdamsová a Marion Cotillardová, si jednu z rolí ve filmu zahrála i zpěvačka, modelka a první dáma Francie Carla Bruniová–Sarkozyová.

 

 


Alois Nebel
Režie: Tomáš Luňák
Česká premiéra: 29. září

Formálně nejpozoruhodnější film, který v Česku za poslední léta vzniká, je bezesporu Alois Nebel, adaptace stejnojmenné působivé a úspěšné komiksové trilogie autorů Jaroslava Rudiše a Jaromíra 99 o výpravčím z malé stanice Bílý potok v Jeseníkách, který ve svých halucinacích začne znovu prožívat největší traumata našich dějin – válku, odsun Němců ze Sudet, sovětskou okupaci.

Aby tvůrci snímku zůstali věrni výtvarnému stylu předlohy, zvolili technologii rotoscopingu, jež kombinuje animovaný a hraný film. Scény natočené v reálu s herci v čele s Miroslavem Krobotem, Karlem Rodenem a Terezou Voříškovou byly po jednotlivých filmových okénkách překresleny a následně animovány. Film je v současné době v post-produkci.

 

Video