1. Johnny Depp a Keith Richards

Legendární dredy ozdobený výstřední bukanýr Jack Sparrow vstoupil do dějin kinematografie především díky skvělému hereckému i "formálnímu" pojetí Johnnyho Deppa. Ten se kdysi inspiroval image nekonvenčního rockera Keitha Richardse a stvořil geniální excentrickou, ironickou a osobitou postavu chrlící vtipné hlášky, glosy a sarkasmy: repliky si Depp zhusta do scénáře připisuje sám.

"Když občas stojíte na okraji propasti, míváte takový ten nutkavý pocit, že musíte skočit? Já ho nemám," praví například bukanýr v sekvenci, kdy nad Zátokou pěn narazí na příkrý sráz, z něhož se nevyhnutelně musí spustit dolů.

Mimochodem, v novém filmu se v rozsahem epizodní, ale významem důležité úloze Jackova otce znovu objeví i samotný Keith Richards. Netradiční angažmá prý přijal opět s chutí.

 

 

2. Penelope Cruzová jako nová "dáma v nesnázích".

„Vlny podivna“ jsou snadno stravitelnou podívanou i pro ty, kteří některý z předchozích dílů Pirátů neviděli – prakticky žádná ze starších dějových linií se tu totiž necituje. Scenáristé Ted Elliot a Terry Rossio nastavili pirátskou ságu zkrátka zbrusu novým dějovým motivem, hledání Pramene mládí.

Sparrow získal i novou „krásku v nesnázích“ – namísto éterické guvernérovy dcery Elizabeth Swannové (Keira Knightleyová), jejíž příběh se v minulém filmu uzavřel, se po bukanýrově boku tentokrát objevuje Sparrowova živelná bývalá milenka, temperamentní a svůdná Angelica (výtečná Penélope Cruzová).

Španělská oscarová herečka a ikona Pedra Almodóvara si roli divoké korzárky vysloveně vychutnala – její hispánský přízvuk a španelsky chrlené kletby a nadávky působí na celý děj jako živá voda.

3. Mořská panna Gemma Ward

Neobvyklá pirátská posádka tentokrát putuje s pomocí Jackova magického kompasu na dlouhou výpravu za Pramenem mládí, legendárním elixírem, který kdesi v Zátoce pěn střeží krásné, avšak krvelačné mořské panny.

Plejádu dívek s ploutví místo nohou ve filmu ztělesnila řada známých topmodelek v čele se slavnou Gemmou Ward, oblíbenkyní Karla Lagerfelda. Tvůrci si trikové sekvence s mořskými pannami vychutnali: nadpřirozené vodní bytosti novým Pirátům zajistily patřičnou porci místy skutečně dechberoucí akce a úchvatných trikových efektů. Třeba přepadení pirátského korábu dravými mořskými pannami je divácky opravdu fascinující zážitek.

 

 

 

4. Proměna Geoffreyho Rushe

Fenomenální Geoffrey Rush je spolu s Johnny Deppem jediným, kdo zbyl z prapůvodního obsazení Pirátů z Karibiku z roku 2003. Někdejší nemrtvý kapitán Lodi Černá perla a hlavní Sparrowův protivník (a vývojem děje postupně i sparring partner) tentokrát převlékl kabát psance za uniformu důstojníka královského námořnictva placeného anglickou korunou.

Úlisný a vypočítavý Barbossa samozřejmě opět hraje na dvě strany. Nový dějový motiv však jeho postavě dodává další nápaditý rozměr.

 

 

5. Úchvatné triky, nejen ve 3D

Poté, co režisér původní trilogie Gore Verbinski neměl kvůli dalšímu vytížení možnost na novém pokračování spolupracovat, najal si producent studia Disney Jerry Bruckheimer slavného hollywoodského mága Roba Marshalla. Tvůrce slavných filmů Chicago, Gejša a Nine vnesl do Pirátů z Karibiku opět trochu jinou estetiku a zaměřil se i na nové pojetí trikových efektů.

Například kouzelný koráb obávaného piráta Černovouse, jehož lanoví, stěžně a ráhna poslouchají kapitána na povel, nabízí okouzlující podívanou. Tvůrci se svezli i na 3D vlně, ve vybraných multiplexech lze nové dobrodružství Jacka Sparrowa sledovat trojrozměrně.

Pokud vás ale série Pirátů z Karibiku doopravdy baví, nepochybně si ji užijete i v klasické verzi. 3D efekty jsou třešničkou na dortu, která pro celkové vyznění vlastně není podstatná.