Jeho výroky vyvolaly ostrou kritiku jedné židovské organizace v USA. Organizátoři festivalu oznámili, že jsou jeho prohlášením konsternováni, a žádali jej o podání vysvětlení.

Režisér se následně za svoje slova omluvil. Von Trier se vyjadřoval na tiskové konferenci po promítání svého filmu Melancholia, který bojuje o Zlatou palmu.

"Říkám jen, že toho člověka chápu. Není to zrovna správný typ, ale hodně mu rozumím a trochu s ním sympatizuji," prohlásil von Trier.

Vyděšené novináře pak ale ubezpečoval, že druhou světovou válku neschvaluje a nemá ani nic proti Židům.

Izrael už mě fakt s...

"Chápu Hitlera. Myslím si samozřejmě, že napáchal špatné věci, ale dokážu si ho představit, jak sedí na konci v bunkru," dodal.

"Nemám nic proti Židům, tedy ne úplně, protože Izrael mě fakt už s...," řekl také podle agentury AFP mezi záchvaty smíchu a zaraženého ticha panujícího mezi jeho spolusedícími.

Americká herečka v jedné z hlavních rolí v jeho filmu Kirsten Dunstová netajila své rozpaky. Se slovy "můj bože" se obracela na svou francouzskou kolegyni Charlotte Gainsbourgovou, jejíž otec, známý zpěvák a skladatel Serge Gainsbourg byl původem ruský Žid.

Americké shromáždění přeživších holokaust a jejich potomků dnes Triera ostře kritizovalo. "Jeho vulgární výroky mohly být proneseny v žertu a aby šokovaly. Ti, kteří byli vystaveni brutalitě nacistického režimu, ale nemohou považovat za zábavné připomínání mučení a smrti z tehdejší hrozné doby. Nemůžeme hodnotit jeho film, ale jako člověk von Trier morálně selhal," reagoval místopředseda sdružení Elan Steinberg podle agentury JTA.

Organizátoři festivalu následně vydali podle AFP komuniké, ve kterém uvedli, že byli výroky režiséra konsternováni a že jej vybídli k tomu, aby k nim podal vysvětlení. Von Trier podle prohlášení řekl, že se "nechal unést k provokaci" a zdůraznil, že není "ani antisemitou, ani rasistou a ani nacistou".

Vedení v Cannes uvedlo, že omluvu přijalo, ale zároveň upozornilo, že nikdy nepřipustí, aby se festival stal místem podobných vyjádření.

Novináři se von Triera ptali na jeho německé kořeny, které zjistil v roce 1989 po úmrtí jeho matky, a na jeho nedávné výroky o jeho "vkusu pro nacistickou estetiku".

Reklama nebo poškození?

"Co chci k tomu říci, je, že se mi opravdu líbí (nacistický architekt Albert) Speer," prohlásil. "I když nepatřil k nejlepším božím výtvorům, měl talent, který uplatňoval za nacistického režimu," dodal. Na závěr pak s polovičním úsměškem řekl: "Ok, jsem nacista".

Melancholia je příběhem svou sester, který začíná velkou svatbou a končí zánikem světa. Dunstová je známá z filmů Spider-Man nebo Marie Antoinetta, zatímco Gainsbourgová už hrála například ve von Trierově snímku Antikrist, který před dvěma lety rovněž soutěžil v Cannes.

Podle novinářů má Melancholia velkou šanci obdržet palmu za nejlepší kameru. Von Trierovy výroky mohly ale filmu uškodit.

V soutěži o Zlatou palmu jsou díla dalších předních světových režisérů, mezi nimi Pedra Almodóvara (La piel que habito - Kůže, ve které žiji), Terrence Malicka (Strom života) a Akiho Kaurismäkiho (Le Havre).

Filmem Le gamin au vélo (Kluk na kole) se do hlavní soutěže znovu prosadili belgičtí bratři Jean-Pierre a Luc Dardenneové, kteří se tak mohou stát prvními, kdo získá Zlatou palmu už potřetí.