V komuniké to oznámili organizátoři festivalu. Jeho film Melancholia, který soutěží o Zlatou palmu, ale podle agentury AFP v soutěži zůstává.

Je ale velmi nepravděpodobné, že by si Trier Zlatou palmu opravdu odnesl. organizátoři jako jeden z důvodů uvedli i to, že si nepřejí, aby měl režisér v Cannes ještě nějaká "veřejná vystoupení" - a těm by se při případném přebírání trofeje na pódiu v neděli večer nejspíše nevyhnul.

Von Trier ve středu na tiskové konferenci řekl, že Hitler není zrovna "správný typ", ale že mu hodně rozumí a trochu s ním sympatizuje.

Účastníci tiskové konference byli šokováni a organizátoři konsternováni. Později se von Trier omluvil. Řekl, že se nechal unést k provokaci a že není ani antisemita, ani rasista ani nacista.

"Správní rada (festivalu) toto vyjádření velmi rozhodně odsuzuje a prohlašuje Larse von Triera na festivalu v Cannes za nežádoucí osobu, a to s okamžitou platností," píše se v komuniké.

Rozhodnutí bylo přijato na zvláštním zasedání správní rady, které dnes ráno kvůli von Trierovi svolal prezident festivalu Gilles Jacob.

V komuniké se také uvádí, že festival nabízí umělcům z celého světa výjimečnou tribunu k předvedení svých děl a k obraně svobody slova a tvorby.

Vyslovuje se v něm pak hluboké politování nad tím, že Lars von Trier této tribuny využil "k nepřijatelným, netolerovatelným výrokům, jež odporují ideálům humanity a velkorysosti, jež tvoří základ samotné existence festivalu".

Související