Premiéru své muzikálové úpravy Cyrana z Bergeraku, kterou v pondělí večer Pod názvem Cyrano!! Cyrano!! Cyrano!! uvedlo pražské Divadlo na Vinohradech, si spisovatel a dramatik Pavel Kohout užil.

Při závěrečné děkovačce se dvaaosmdesátiletý autor objevil na tomto jevišti přesně šedesát let a šest měsíců od chvíle, kdy se tu klaněl publiku poprvé. Rostandův romantický příběh byl už jeho patnáctou hrou uvedenou na vinohradské scéně.

Inscenaci nastudoval Vladimír Morávek, který do hlavních rolí obsadil Martina Stropnického a Dagmar Havlovou, nápadníka hlavní hrdinky Kristiána ztvárnil loňský absolvent Janáčkovy akademie múzických umění v Brně Martin Kraus. Další role nastudovali Pavel Batěk, Jan Šťastný, Václav Vydra, Ladislav Frej, Daniel Bambas a Veronika Žilková. V jedné z lóží přihlížel výkonu své manželky Dagmar exprezident Václav Havel.

Roxana není holčička

"Téhož Cyrana jsme chtěli oba, u Roxany obdivuji režisérův postřeh. Slavný 'duet' o době her a malin nezralých napovídá, že to už u Rostanda nebyla nikdy holčička, ale zralá žena, která dík vysokým nárokům na muže tak dlouho přebírala, až přebrala. Tím vysvětlitelnější je pak její vzplanutí k 'zajíci' Kristiánovi, tím tragičtější, že úplně přehlédla bratránka s dlouhým nosem," komentoval obsazení hlavních rolí Kohout.

Rostandovu hru adaptoval už potřetí. Zachoval příběh hrdého Gaskoňce, krásné Roxany a mladíčka Kristiána, ponechal hře její romantické ladění a étos, novou úpravou jí dodal moderní rytmus.

Hudbu k představení napsal zpěvák a skladatel Ondřej Ládek, známý jako Xindl X. Režisér Morávek mu v textu hry podtrhal pasáže, které by se měly zpívat. Scénickou hudbu obsahující témata z jednotlivých písní dokomponoval Dalibor Cidlinský jr. Herci zpívali na živou i reprodukovanou hudbu do mikroportů.

Hra o všem možném

Původní hra měla premiéru v Paříži roku 1897 a setkala se s obrovským úspěchem. Do češtiny ji přeložil poprvé Jaroslav Vrchlický v roce 1898, premiéru měla v Národním divadle.

Na vinohradském jevišti byla poprvé uvedena v roce 1925, v roce 1956 vytvořili ústřední role Vladimír Šmeral a Vlasta Chramostová, v inscenaci z roku 1986 Cyrana alternovali Jaromír Hanzlík a Viktor Preiss, Roxanu hrála Hana Maciuchová.

Morávek text charakterizoval jako nádhernou hru o lásce, žalu, omylu, o trestu i pokání a odpuštění. Kohoutovu práci považuje za zcela nový tvůrčí čin. "Všechno je trochu na svém místě – a přeci jen trochu jinak," uvedl s tím, že jde o stejný problém jako v případě souvislosti Bernsteinovy West Side Story s Romeem a Julií.

Do konce sezony bude mít Kohoutův Cyrano ještě tři reprízy – 13., 15. a 28. června.

Dagmar Havlová a Martin Stropnický v nové inscenaci Cyrana Dagmar Havlová a Martin Stropnický v nové inscenaci Cyrana Dagmar Havlová v nové inscenaci Cyrana Martin Stropnický v nové inscenaci Cyrana Dagmar Havlová v nové inscenaci Cyrana Martin Stropnický v nové inscenaci Cyrana Dramatik a spisovatel Pavel Kohout, Dagmar Havlová a Martin Stropnický při děkovačce po pondělní premiéře Cyrana
Související