V pražském Rudolfinu se začala natáčet hudba k americkému filmu Red Tails, na němž pracuje trojice autorů legendární série o Hvězdných válkách.

Nahrává se pod vedením autora hudby, jazzového trumpetisty a skladatele Terence Blancharda, držitele několika cen Grammy, za účasti slavného hollywoodského filmaře Georga Lucase.

Je výkonným producentem a doprovází ho producent Rick McCallum.

"Natáčení s českým ansámblem FILMharmonic Orchestra Prague má trvat do 8. června," řekl zástupce tělesa Petr Pýcha. Podle něj se ale fanoušci slavné ságy bližšího setkání s Lucasem zřejmě nedočkají.

Chce se soustředit jen na tento projekt, který kromě jiných zemí včetně USA a Chorvatska vznikal před dvěma lety i v letňanských ateliérech Prague Studios a také v Milovicích.

Barrandovská divize Dekorace tam vyrobila budovy a zázemí letiště včetně trupu bombardéru B-17 o délce 22 metrů a až třímetrovém průměru. Mluvčí Barrandova Dušana Chreneková tehdy ČTK řekla, že výroba dekorací k příběhu z druhé světové války přišla hollywoodský štáb na téměř 25 milionů korun.

Skladatel Terence Blanchard se vrátí do Prahy 6. července, kdy na Žofíně se svým kvintetem zahraje na festivalu Prague Proms.

Rasismus v armádě

Režisérem filmu Red Tails společnosti Lucasfilm je Anthony Hemingway a scenáristou John Ridley. V hlavních rolích se objeví Cuba Gooding Jr. a Terrence Howard. Jde o fiktivní příběh inspirovaný první černošskou leteckou bitevní jednotkou americké armády ve druhé světové válce.

Název Red Tails byl odvozen od barvy ocasu stíhaček, která upozorňovala posádky amerických bombardérů na stroje tuskegeeských letců, jež je provázely. Příběh čerpá z osudů prvních Afroameričanů z Tuskegee v Alabamě, kteří prolomili rasismus v armádě a prosadili se jako piloti.

Prvního kurzu na vojenském letišti asi 64 kilometrů východně od Montgomery se v červenci 1941 účastnilo 13 černošských kadetů. V příštích čtyřech letech byli vysláni na více než 15 000 bojových misí po celé Evropě a severní Africe.

Orchestr prověřil Scott i Tarantino

Českým partnerem projektu je společnost Partnership Pictures Aleše Komárka. Letecké bitvy se zrodily na obrazovkách počítačů.

FILMharmonic Orchestra Prague je symfonické těleso, v němž příležitostně hrají členové České filharmonie, Pražských symfoniků nebo SOČR. Téměř deset let natáčí hudbu k filmům i počítačovým hrám.

Orchestr spolupracoval s mnoha známými tvůrci a herci, jako jsou například Quentin Tarantino, Ridley Scott, Werner Herzog, Jodie Fosterová nebo Robert Redford.

Související