Premiérou Shakespearovy komedie Jak se vám líbí v režii Davida Radoka začala ve čtvrtek večer letní sezona Jihočeského divadla na otočném hledišti v českokrumlovské zámecké zahradě. Některá představení sezony jsou předem vyprodaná, na ostatní zbývá dohromady necelá čtvrtina vstupenek.

Diváci si mohou vybírat z celkem osmi inscenací – činohry, opery, baletu i loutkohry. Nejdéle jsou na repertoáru Ženy Jindřicha VIII. a Goldoniho Sluha dvou pánů.

K nastudování Shakespearovy komedie Jak se vám líbí si divadlo vybralo překlad Martina Hilského. Hra má podle Radoka velice jednoduché poselství. Pojednává o relativitě hodnot, říká jasně, že jediná hodnota, která má smysl v našich životech, je láska.

Po 30 letech v plenéru

Ke spolupráci si renomovaný operní a činoherní režisér, jehož inscenace se hrály v Kodani, Oslu, Berlíně, Drážďanech, Aix-en-Provence, Stockholmu, v Tokiu nebo Tel Avivu, přizval švédského světelného designéra Torkela Blomkvista a na výpravě spolupracoval se Zuzanou Ježkovou.

V hlavní roli zamilovaného Orlanda se divákům představila čerstvá posila činoherního souboru divadla Jan Hušek, v roli Rosalindy je mu partnerkou mladá hostující herečka Zuzana Stavná.

Jak se vám líbí je první činoherní Shakespeare, kterého Radok režíroval, zatím má za sebou několik jeho hudebních verzí. Po zhruba třiceti letech to pro něj byla také první činohra, kterou režíroval v plenérovém divadle. Zajímavé pro něj bylo, jak řekl, kombinovat přírodní scenérii s divadelní realitou. Lpěl na svícení, aby se herec neztratil v nekonečném prostoru.

Teresa Branna jako Célie, Martin Hruška v roli Šaška a Rosalinda v podání Zuzany Stavné

Ještě se točí

Otáčivé hlediště v českokrumlovské zámecké zahradě patří více než 50 let mezi přední evropské divadelní plenérové scény. Na zdejších inscenacích spolupracovala řada osobností. Vyvrcholením letošní sezony bude v srpnu opera Komedianti se slavným tenoristou José Curou.

Přes nesouhlas veřejnosti, který projevila v několika anketách, hrozí točně stále vystěhování ze zámecké zahrady. Poslední sezona by na tomto místě mohla být v roce 2015. Jak vyplynulo z besedy Radiožurnálu, točna se tam nelíbí především Josefu Štulcovi – prezidentovi Českého národního komitétu Mezinárodní rady památek a sídel UNESCO - ICOMOS, jež je poradním orgánem UNESCO. Ten usiluje o její umístění za zdi zámecké zahrady.

Naopak představitelé Jihočeského kraje, Českých Budějovic a Českého Krumlova se zasazují o modernizaci scény na nynějším místě s nenahraditelnou atmosférou.

Zuzana Stavná (uprostřed) v roli Rosalindy v komedii Williama Shakespeara Jak se vám líbí Zuzana Stavná v roli Rosalindy a Jan Hušek jako Orlando v komedii Williama Shakespeara Jak se vám líbí

 

Související