Film o čínské revoluci Začátek velké obrody je skvělou reklamní příležitostí, konstatuje agentura AP. Snímek s hvězdným obsazením přišel na vyhledávaný čínský trh o velikosti 1,3 miliardy lidí. Oficiálním sponzorem je americký Cadillac.

V jedné ze scén zakladatel komunistické Číny Mao Ce-tung dostává od své přítelkyně zlaté kapesní hodinky Omega. Kamera je detailně zabírá, aby švýcarskou luxusní značku přiblížila divákům. Vypadá to jako ukázkové umísťování produktu (product placement), ale režisér filmu i představitel čínského vůdce to na okraj pondělní hongkongské premiéry popřeli.

"Rozhodně nejde o reklamu. Je to detail našeho vlastního designu," uvedl Chan San-Pching, spolurežisér filmu. "Ve filmu se neobjevuje ani jednou product placement, možná u hodinek si režiséři neuvědomili, o jakou značku se jedná," uvedl podle agentury AP představitel Mao Ce-Tunga. Doplnil, že si není jistý, zda se darování hodinek shoduje se skutečností, či zda je smyšlené.

Tiskové oddělení firmy Omega neodpovědělo podle AP na žádost o komentář. Švýcarský výrobce hodinek v Číně provozuje 31 obchodů včetně vzdálených míst, jako je hlavní město autonomní oblasti Sin-ťiang Urumči. Mezi propagátory značky v Číně patří čínská herečka Čang C´i známá z proslulého dramatu Tygr a drak.

 

Začátek velké obrody propaguje pouze amerického výrobce aut Cadillac jako oficiálního sponzora. To vyvolalo otázku ve Spojených státech, jestli firma částečně vlastněná americkou vládou může podporovat film o komunistické propagandě. Cadillac je jednou z divizí General Motors, jež v roce 2009 dostala vládní finanční injekci v rámci záchrany automobilového průmyslu.

 

Film, který pojednává o vývoji událostí vedoucích k založení čínské komunistické strany v roce 1921, je obsazen čínskými hvězdami, což vedlo k očekávání vysokého zisku. Spolurežisér Chan nechtěl uvádět konkrétní čísla, ale údaje o příjmech z prvních představení údajně nebyly špatné.

Snímek Založení republiky z roku 2009, který pojednával o 90. výročí komunistické vlády v Číně a na nějž současný film navazuje, vydělal 62 milionů dolarů.

Ve vybraných amerických kinech se film Začátek velké obrody objeví 24. června.

Související