Karlovarský filmový festival má pověst sympaťáka. Oprávněně. Ve srovnání se všudypřítomnými příkazy a zákazy luxusního letoviska Cannes, kde se fanoušci k hvězdám nepřiblíží ani na dvacet metrů, pokud nemají deset různých akreditací, a hektického berlínského filmového tržiště Berlinale, kde jde v první řadě o byznys, si Karlovy Vary ponechaly status přehlídky, kde jde v prvé řadě o film - a o to, aby se na každý film mohl dostat úplně kdokoli.

Během těch deseti ročníků, co už jsem ve Varech absolvovala - nejprve jako filmová fanynka, pak jako profesionální novinářka - se mi to potvrdilo opakovaně. Vary netřeba nijak zvlášť plánovat. Kdokoli, kdo na festival přijede, třeba úplně naslepo a bez jakýchkoli plánů, natožpak s fasciklem VIP pozvánek, bude překvapen, jak jednoduše a neformálně to tu funguje. A jak ho zážitky čekají na každém kroku.

Hollywoodu asi nemůžu být blíž

Třeba když na kolonádě budete svědkem, jak se s Christopherem Leem, dvoumetrovým devadesátiletým anglickým lordem a představitelem legendárního Sarumana z Pána prstenů či hraběte Dooku z Hvězdných válek, dá nezávazně do řeči hlouček teenagerů. Viděla jsem to na vlastní oči.

Charismatický sir Christopher Lee ostatně před dvěma lety ve Varech pro obyčejné fandy vedl i svou Master Class, dvouhodinové sezení před hotelem Thermal, kde se mohl kdokoli zeptat na cokoli. Pozvánky ani zvláštní vstupenky nebyly potřeba, stačilo prostě přijít.

Lee se svěřil s láskou k české opeře, vystřihl z partesu árii Kecala z Prodané nevěsty, prozradil přítomným, že v městečku, odkud pochází, trénovali čeští parašutisté Gabčík a Kubiš, kteří v květnu 1942 v Praze spáchali atentát na Heydricha, a že jim jako puberťák tehdy držel palce. Člověk tam tenkrát seděl, koukal na Sarumana a říkal si - Hollywoodu asi nemůžu být blíž.

Letos to samé pro své fanoušky plánuje třeba Nick Wechsler, známý hollywoodský producent, který stojí třeba za filmem Requiem za sen Darrena Aronofského. Sejde se s diváky na ulici, stačí si vzít jen deku a svačinu.

Za pět minut "dvanáct"

Právě těsným provázáním obyčejných filmových fanoušků a prvoligových hvězd, mezi nimiž chybí zátarasy a hradba osobních strážců, jsou Karlovy Vary proslulé. A taky oplatkami, haluškami a laciným pivem.

Pokud se dostanete k Thermalu, máte vyhráno. Filmy se tu hrají na každém kroku, o změnách v programu informují všudypřítomné plakátky, nadšenci se mohou zalogovat i na speciální linku, díky níž vás o změnách bude programové oddělení festivalu informovat pomocí esemesek.

A máte-li trochu trpělivosti, dostanete se na každý film, který si zamanete - i bez vstupenky, které jsou ve Varech tradičně nedostatkovým zbožím (na většinu představení lístky mizí už hodinu po otevření pokladen).

Všude totiž platí, že pokud člověk neobsadí své místo v kině pět minut před začátkem představení, nárok na jeho místo jednoduše propadá pořadateli. Bez diskuse, bez nároku na stížnost. Na každé vstupence to máte uvedeno. Proto před každým kinem neustále bivakují hloučky nedočkavců vybavených knihami, časopisy, piknikovými dekami, oplatkami, haluškami, festivalovým deníkem a dostatkem tekutin - dobře totiž vědí, že pár minut před začátkem jakéhokoli představení dostanou možnost své místo v sálu urvat.

Případ Renée Zellwegerová

Myslí si to Robert De Niro, Kim Ki-Duk, Antonio Banderas i Jude Law, který tu loni zcela spontánně "zapařil" s českými herci ve vinotéce Bokovka. Anebo filmová Bridget Jonesová, Renée Zellwegerová, která před třemi lety s hrůzou zjistila, že jí do Prahy nedorazily z Londýna kufry.

Ten den měla zahajovat karlovarský festival, převzít tu trofej od prezidenta festivalu, a měla jen džíny, černé tričko, malou kabelku s osobními věcmi, a kašmírovou pašmínu. Film servis tehdy pro slavnou herečku během několika hodin obstaral výběr rób z Pařížské, profesionálního stylistu, vizážistu, stačilo jen ukázat prstem.

Renée se však rozhodla jinak - když viděla, jak neformální atmosféra ve Varech vládne, vydala se prostě na opening ceremony tak, jak byla - v džínsech.

Tričko nechala spadnout z ramen, pročísla si vlasy (tehdy ostříhané na šik mikádo), nanesla lesk na rty - a když na ni na červeném koberci před hotelem Thermal dopadly paprsky zapadajícího slunce, vypadala prostě dokonale.

A stejně tak dokonalý je i celý festivalový týden. Čím jednodušeji jej pojmete, tím lépe pro vás. Vary lákají, není čeho se bát, jeďte si je prostě užít.