Ve věku 87 let zemřel v neděli významný francouzský choreograf a tanečník Roland Petit. Podle agentury AFP patřil k vedoucím osobnostem francouzského tance. Je autorem více než stovky baletních představení.

Francouzský ministr kultury Frédéric Mitterrand označil Petita za jednoho z největších choreografů 20. století. "Vytvořil dílo nezměrné hodnoty, přičemž spolupracoval s největšími tvůrčími osobnosti své éry," podotkl.

Petit, který žil posledních 15 letech v Ženevě, působil za svou kariéru v řadě francouzských baletních těles a také v pařížské Opeře. Spolupracoval rovněž s Hollywoodem a vrcholu dosáhl v divadle Casino de Paris.

Tam postavil baletní představení na své hlavní hvězdě a umělecké múze Zizi Jeanmaireové, která se také stala jeho manželkou. Právě baletem Carmen z roku 1949 se dočkal slávy.

Mezi jeho nejznámější díla patří Pink-Floyd ballet, Kocour v botách, Piková dáma, Gepard a Labutí a čarovné jezero.

Roland Petit se narodil 13. ledna 1924 v Villemomble, ležícím severovýchodně od Paříže, italské matce a francouzskému kavárníkovi v Les Halles, tehdejší chudinské čtvrti francouzského hlavního města.

Související