Potterovská sága se uzavírá, do kin vstupuje poslední díl Harryho Pottera, Relikvie smrti 2.

Přes nadšená prohlášení britské filmové kritiky o „fascinujícím vyvrcholení největší filmové epopeje nového milénia“ však poslední Harry Potter není z řemeslného hlediska filmem nejlepším.

I když tu dojde k očekávanému zničení Lorda Voldemorta a konečnému vítězství dobra nad zlem, pořád zůstává určitá pachuť nedořečeného. 

Zejména v pořadí třetí film z dílny mexického filmového mága Alfonsa Cuaróna – Harry Potter a Vězeň z Azkabanu z roku 2004 - zastínil aktuální Relikvie smrti.

Podívejte se, jak šel čas s Harry Potterem na plátně - a s jeho filmovými tvůrci, kteří zpočátku točili jednotlivé díly bez toho, aby měli v ruce celý vývoj příběhu.

1. Harry Potter a Kámen mudrců (2001)

První a dodnes nejúspěšnější díl celé filmové ságy vydělal v roce 2001 na tržbách přes 974 milionů dolarů. Režisér Chris Columbus poprvé divákům předestřel kouzelný svět J.K. Rowlingové ve filmovém hávu, diváky oslnil kouzelnou poetikou. Desetiletého Daniela Radcliffa, devítiletou Emmu Watsonovou a jedenáctiletého Ruperta Grinta oblékl do kouzelnických talárů a poprvé vyslal na nástupiště 9 a 3/4 na cestu do Školy čar a kouzel v Bradavicích.

 

 

2. Harry Potter a Tajemná komnata (2002)

I druhý díl Harryho Pottera vznikal pod režijním vedením Chrise Columbuse. Harry poprvé okusil reálnou hrozbu přítomnosti tajemného pána zla, Vy-víte-koho, který kdysi zabil jeho rodiče. I tady se však stále především hraje famfrpál, rozverně se žertuje s kouzelnou zlatonkou, ochutnávají se barevné Bertíkovy fazole s příchutí zvratků a malí učni stoupají po čarovných měnících se schodištích. Schyluje se však k tomu nejlepšímu - prvním dramatickým zvratům.

 

 

3. Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (2004)

V pořadí třetí film z dílny mexického filmového mága Alfonsa Cuaróna je dodnes považován za řemeslně a vypravěčsky nejlepší díl celé filmové epopeje. Právě Cuarón dětský film režiséra Chrise Columbuse převlékl obrazně i doslova, když pubertálním studentům svlékl taláry a nabídl civil a bezstarostný svět plný kouzelných zlatonek a famfrpálů rafinovaně zahalil do stále chmurnějšího hávu rostoucího napětí a strachu z blížící se voldemortovské hrozby, jejíž podstatu musejí mladí čarodějové odhalit i za cenu vlastní zkázy. Poprvé nabídl nejednoznačný svět, v němž dobro a zlo nemá jasně ohraničené kontury, v němž jednotlivé charaktery v čele s titulním "vězněm" Siriusem Blackem (Gary Oldman) nejsou tím, kým se zdají být.

 

 

4. Harry Potter a Ohnivý pohár (2005)

Harry trpí stále děsivějšími nočními můrami, Voldemort se zjevuje častěji, strach a zlo začínají obestírat bezpečný svět školy v Bradavicích. A režisér Mike Newell uspořádá velkolepý čarodějnický turnaj o Ohnivý pohár, v němž začnou první hrdinové umírat. V závěru se také konečně posílený Lord Voldemort zhmotní ve své děsivé podobě.

 

 

5. Harry Potter a Fénixův řád (2007)

V mnoha ohledech zlomový díl celé epopeje. Celou ságu převzal režisér David Yates, aby Harryho definitvině převedl přes hranici dětství do dospělosti - a s ním i film, po obsahové stránce jednu z nejtemnějších a nejhororovějších epizod celé ságy. Harry Potter si tu poprvé vyslechne svědectví, podle nějž je s Voldemortem spjatý víc než osudově - ke zničení Voldemorta nemůže dojít bez Harryho nejvyšší oběti. Yates vsadil na digitální triky a epické efekty, a poprvé některé sekvence boje Harryho a Voldemorta nabídl ve 3D rozměru, tyto kopie však nabízela pouze kina IMAX.

 

 

6. Harry Potter a princ dvojí krve (2009)

Nejdůležitější část dějové linie tvoří postupné odhalování minulosti Voldemorta skrze vzpomínky, které Harrymu předvádí profesor Brumbál v myslánce. Harry musí dojít k poznání, že Voldemort uložil zlomky své duše do viteálů, díky nimž je nesmrtelný. Tím je založeno na závěrečnou výpravu Brumbála a Harryho za zničením jednoho z viteálů. Ta skončí tragicky, když během ní dojde k zabití Brumbála. Vede pouze ke zjištění, že hledaný viteál už před nimi zničil někdo další: kdo přesně zůstává otázkou otevřenou do dalšího pokračování.

 

 

7. Harry Potter a Relikvie smrti 1 (2010)

Poslední knihu heptalogie rozlomil David Yates do dvou filmů. V tom prvním je zobrazeno hlavně dlouhé putování trojice Harry, Ron a Hermiona za tajemnými viteály, Relikviemi smrti, které je třeba zničit, pokud má Harry ve finálním střetu Voldemorta skutečně zabít.

 

 

8. Harry Potter a Relikvie smrti 2 (2011)

Velkolepé finále celé potterovské epopeje vsadilo hlavně na trikové efekty a velkorysou vizuální podívanou. Sám režisér Yates se svěřil s tím, že je poslední film série především snímkem bitevním. Armáda Smrtijedů vedených Voldemortem a samozvaným nástupcem zesnulého profesora Brumbála Severusem Snapem se ve fatální poslední bitvě utká s kladnými hrdiny, tedy studenty a učni Školy čar a kouzel v Bradavicích. Samotný příběh je však v posledním díle, který má být pro celou ságu klíčový, na vedlejší koleji. Na prvním (druhém, třetím i čtvrtém) místě jsou tu velkolepé triky, výpravné vizuální i zvukové efekty, dechberoucí detonace. Potter končí ve velkém stylu.