Výdělky filmů Harry Potter a Relikvie smrti 2 a sci-fi Transformers 3 překročily v uplynulých dnech hranici miliardy dolarů. Již dříve se do klubu miliardářů přidali i Piráti z Karibiku díky filmu s podtitulem Na vlnách podivna.

Ještě nikdy v historii se nestalo, aby miliardu dolarů pokořily tři snímky během jednoho roku, natož během samotné letní sezóny.

Série Harry Potter a Transformers vydělaly přes miliardu dolarů vůbec poprvé, nejnovější díly šly do kin ve 3D, což výrazně ovlivnilo celkovou sumu, jakou diváci utratili za vstupenky.

Celosvětoví miliardáři

1. Avatar 2,782   
2. Titanic 1,843   
3. Pán prstenů: Návrat krále 1,119
4. Piráti z Karibiku 2: Truhla mrtvého muže 1,066
5. Toy Story 3 1,063    
6. Harry Potter a Relikvie smrti 2 1,038
7. Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna 1,033
8. Alenka v říši divů 1,024   
9. Transformers 3 1,003
10. Temný rytíř 1,001

* Tržby jsou uvedeny v miliardách dolarů

Podle analytiků serveru Box Office Mojo, který se specializuje na filmové tržby, úspěšné hity netěžily pouze z třetího rozměru, ale také z růstu na zahraničních trzích.

Například Transfomers 3 vydělali v Číně téměř 114 milionů dolarů, v Rusku bezmála 45 milionů dolarů.

Série Transformers i Piráti z Karbiku budou nepochybně chrlit další díly, dokud na ně diváci budou chodit. Třebaže už s nimi nebudou mít nic společného původní tvůrci.

U Harryho Pottera je situace složitější. Autorka předlohy J. K. Rowlingová další knížky neplánuje. Studio Warner Bros. spíš bude chtít získat práva na podobnou fantasy sérii pro mládež, ze které teprve vyrobí "nového Harryho Pottera".

Spanilá jízda Harryho Pottera:

Celkové prvenství v historických tabulkách drží rekordní filmový hit Avatar, který ve světě vydělal 2,8 miliardy dolarů. Následuje ho další film režiséra Jamese Camerona Titanic, za nějž diváci po celém světě utratili 1,8 miliardy dolarů.

Související