Diváci citlivější povahy se dílům dánského režiséra Larse von Triera vyhýbají už minimálně tři roky - od té doby, kdy natočil Antikrista. Nyní se kontroverzní režisér, který letos na festivalu v Cannes pobouřil veřejnost nikoli svým dílem, nýbrž řečmi o tom, že má jisté pochopení pro Adolfa Hitlera, snaží učinit vstřícný krok.

Již dříve zveřejnil svůj úmysl natočit provokativní snímek Nymphomanic (Nymfomanka) o erotickém dospívání ženy. Jak uvedl tento týden britský deník The Guardian, Nymfomanka se připravuje ve dvou verzích. Lehčí a cenzurovaná soft verze, která je určena pro běžnou distribuci do kin, a potom kompletní režisérská verze pro fanoušky.

"Když chce Lars natáčet explicitní sexuální scény, musí přichystat i verzi, kterou bude možné promítat v evropských televizích," říká filmařův producent Peter Aalbaek Jensen, podle kterého se režisér ve filmu zabývá i tabuizovanou sexualitou dítěte. "Samozřejmě musíme vyřešit hranice legálnosti. Film je nyní zatím ve fázi psaní scénáře," dodává producent.

 

 

Skutečnost, že Lars von Trier přistoupil na cenzurovanou verzi, vzbuzuje domněnku, že Nymfomanka bude ještě drastičtější než cokoliv, co dánský tvůrce dosud natočil.

Pravděpodobnějším motivem jsou však komerční důvody. Nekorigované filmařovy vize totiž od návštěvy kina řadu diváků odradí, a navíc historka o jemnější a drsnější verzi jednoho filmu je dobrým marketingovým nástrojem.

Producent však zároveň diváky ujišťuje, že příští film Larse von Triera bude také zábavný. "Bude trochu vtipný, lehce filozofický a bude sledovat sexuální probuzení ženy," tvrdí Aalbaek Jensen.

Snímek vznikne příští rok v anglickém jazyce. Filmový štáb bude natáčet v Německu nebo ve Švédsku.

 

Související