Také zrestaurované legendární filmy světové kinematografie přináší do českých kin společnost Aerofilms.

Po minipřehlídkách zdigitalizovaných snímků s Audrey Hepburnovou a mafiánských příbězích v čele s Kmotrem představí pod hlavičkou Digitální klasika film Taxikář režiséra Martina Scorseseho.

Tento jeden z dlouhodobě nejvlivnějších titulů poválečné americké kinematografie získal v roce 1976 Zlatou palmu na MFF v Cannes a byl nominován na Oscara.

"Nyní ho divákům připomeneme v unikátní zrestaurované verzi. Poprvé měli tuto možnost na letošním karlovarském festivalu. Během září se objeví ve vybraných kinech včetně žižkovského kina Aero, Bia Oko a Světozoru v Praze," řekla Nora Eckhardtová ze společnosti Aerofilms.

"Jsme rádi, že můžeme takový snímek, jako je Taxikář, zprostředkovat divákům v té nejvyšší možné kvalitě. Věříme, že navážeme na úspěch předchozích zrestaurovaných perel světové kinematografie a přilákáme do kin tisíce diváků," podotkl k tomu dramaturg Ivo Andrle.

Hlavní postavou filmu je vojenský veterán (Robert De Niro), který po návratu z Vietnamu trpí nespavostí - začne proto pracovat jako noční taxikář. Při nekonečném popojíždění ulicemi New Yorku naráží jen na násilí, drogy a prodejný sex. V dlouhodobě traumatizovaném a frustrovaném taxikáři sílí odhodlání k radikálnímu činu.

 

 

Jodie Fosterové, která ve filmu hraje prostitutku Iris, bylo v době natáčení pouhých 12 let - stejně jako její filmové hrdince. Za svůj výkon byla oceněna na světových festivalech, podobně jako Robert De Niro za hlavní postavu.

Do úlohy mladé prostitutky byla vybrána ze stovek zájemkyň, mezi nimiž byly například tehdy neznámá Michelle Pfeifferová, Melanie Griffithová, Kim Basingerová či Brooke Shieldsová. Na slavnostní premiéru Taxikáře musela Jodie kvůli omezené přístupnosti filmu v doprovodu rodičů.

Z participujících kin mohou nejvyšší rozlišení nové kopie zprostředkovat pražská kina Aero, Světozor a Bio Oko, kino Centrál v Hradci Králové, kino 99 v Kolíně a Panorama v Boskovicích.

 

Související