Americký snímek Jess + Moss režiséra Claye Jetera zvítězil v kategorii Fresh Generation (mezinárodní soutěž prvních a druhých celovečerních filmů) 8. ročníku Fresh Film Festu. Festival v různých kinech v Praze navštívilo od středy přibližně sedm tisíc diváků, stejně jako loni. Evropský festival zaměřený na celosvětovou debutovou a studentskou tvorbu v neděli večer zakončila projekce celovečerního snímku Rare Exports.

V případě poetického snímku Jess + Moss o prázdninových zážitcích malého chlapce a jeho sestřenice mezinárodní porota ocenila "vytříbenou rekonstrukci lidské paměti a výjimečnou atmosféru vytvořenou emotivními a poetickými obrazy".

Snímek byl natočen na desítky odlišných filmových materiálů různého stáří s odlišnými vizuálními vlastnostmi. 

Porota také z této kategorie zmínila snímek Bellflower režiséra Evana Glodella "pro jeho kreativní energii a odvahu, se kterou přesahuje filmové konvence".

 

 

V soutěžní sekci Konfrontace (mezinárodní soutěž hraných a dokumentárních studentských filmů) si cenu za nejlepší film odnesl estonský dokumentární snímek Jáma českého režiséra Jiřího Stejskala. Jde o příběh netypické rodiny z Kyjeva, která bojuje proti nedodržování majetkových zákonů.

"V souvislosti s tímto filmem bychom rádi parafrázovali Milana Kunderu, který říká: Dobrý příběh umožňuje divákovi dívat se na svět a smát se i nejvážnějším věcem jako Bůh," okomentovala vítězství snímku porota. 

Jáma

Zvláštní uznání porota přiřkla v této kategorii snímku Long Distance Call režiséra Grzegorze Muskaly za "vynikající scénář, který poukazuje na hlubokou znalost lidské povahy. Tento snímek dosahuje maximálního účinku na minimálním prostoru a pouze s jedním hercem".

Long Distance Call

V kategorii Theatre Optique (mezinárodní soutěž animovaných a experimentálních studentských filmů) cenu za nejlepší film získal německý snímek Wanderend Haus voll Vogelwasser režisérky Veroniky Samartsevové "za srdečný a osobní přístup, vynikající zvuk a osobitou uměleckou stránku".

Wanderend Haus voll Vogelwasser

Speciální cenu si odnesl film Life Is a Bitch české režisérky Michaely Hoffové, kde porota ocenila "jedinečný a svěží styl a humor".

Life Is a Bitch

PříznakyPorota sekce Fresh Czech (česká studentská soutěž) vybrala jako nejlepší film snímek Příznaky režiséra Tomasze Wińskiho. Členové poroty ocenili, že jde o "řemeslně zvládnutý sevřený film se závažným neokázalým tématem, výbornými hereckými výkony, dobře napsaným scénářem, vypointovanými dialogy a dobrým použitím hudby".

V porotách jednotlivých kategorií usedli z domácích tvůrců například režisér a scenárista Robert Sedláček a výtvarník a tvůrce počítačových her Jakub Dvorský. V porotě Fresh Generation byl mimo jiné maďarský režisér Benedek Fliegauf, jehož nový film Lůno je od 15. srpna uváděn v tuzemských kinech.

Přehlídka měla na programu projekce téměř 120 filmů. Hlavním tématem letošního ročníku byl vzdor.

 

 

Soutěž nabídla výběr z 1500 přihlášených filmů. Přehlídku kromě Světozoru hostily i Palác Akropolis, kinosál Francouzského institutu, divadlo Ponec i další místa. Zdarma se promítalo v letním kině v Riegrových sadech.

 

Související