Dokumentární snímek s hranými pasážemi Nickyho rodina režiséra Mateje Mináče získal o víkendu cenu diváků za nejlepší dokument na filmovém festivalu v Montrealu.

Soutěžil tam spolu s dalšími 53 tituly v sekci nazvané Dokumenty světa. Festival patří k prestižním přehlídkám kategorie "A", spolu s Mináčovým snímkem byl diváckou cenou odměněn švédsko-ruský film Trpká chuť svobody.

Třetí cena z třetího festivalu

"Ohromilo mě, že po divácké ceně na MFF v Karlových Varech a po ocenění z jeruzalémského filmového festivalu jsme i na třetí přehlídce, kde jsme náš film prezentovali v severoamerické premiéře, nevyšli naprázdno," řekl Mináč.

Potěšilo ho, že jeho konkurentem bylo dílo Clauda Lelouche nazvané Z jednoho filmu do druhého, neboť právě tento filmař, tvůrce filmu Muž a žena, patří k jeho oblíbencům.

"V době mých filmových studií ve Francii jsem jeho díla intenzivně studoval. Zástupci našeho amerického distributora, společnosti Menensha Films, mě a spolutvůrce snímku Patrika Pašše hned volali. Gratulovali nám a potvrdili, že připravují velkou distribuci Nickyho rodiny v USA," dodal Mináč.

Těší se do Londýna

Před ním i před jeho snímkem je několik dalších prestižních premiér, z nichž se nejvíc těší na tu v Londýně.

"Zúčastní se jí osobně i Sir Nicholas Winton, kterému už nabíhá 103. rok a stále je v perfektní kondici," podotkl Mináč.

 

 

Celovečerní film Nickyho rodina vypráví příběh záchrany 669 československých - především židovských - dětí těsně před druhou světovou válkou. Prostřednictvím faktů, autentických záběrů i hraných rekonstrukcí přibližuje tento Wintonův šlechetný čin.

Děti, které se mu podařilo odvézt do Británie, by jinak skončily v nacistických koncentračních táborech. Snímek měl premiéru letos v lednu v Praze za účasti Sira Wintona.

Související