Promítnutím filmu amerického režiséra George Clooneyho The Ides of March začal ve středu večer už 68. ročník mezinárodního filmového festivalu v Benátkách.

O nejvyšší ocenění, Zlatého lva, letos soutěží 23 filmů. Česká republika je zastoupena v hlavní nesoutěžní sekci, kde bude uvedena adaptace komiksu autorů Jaroslava Rudiše a Jaromíra 99 Alois Nebel.

Clooneyho, který ve filmu také hraje, a další hvězdy vítaly před festivalovým palácem stovky fanoušků a zvědavců, z nichž mnozí tam čekali od rána.

Po červeném koberci před nimi prošli například Philip Seymour Hoffman, Paul Giamatti, Marisa Tomeiová, Diane Krugerová, Cindy Crawfordová a další. Nechyběli členové festivalové poroty, kterou vede americký režisér Darren Aronofsky.

Festival, který pravidelně shromažďuje smetánku světového filmu, oficiálně zahájila italská herečka Vittoria Pucciniová.

Clooneyho snímek se zabývá temnou stránkou politiky a tím, jak snadné je zapomenout v ní na své ideály. Při středeční novinářské premiéře se podle agentury Reuters dočkal jen vlažného potlesku, podle AFP a italských webů bylo naopak přijetí velmi příznivé.

Film pojednává o Stephenu Myersovi, který je poradcem demokratického kandidáta na amerického prezidenta. Myers, jehož ztvárnil Ryan Gosling, jde do politiky s řadou ideálů, pak se ale zaplete do vysoké hry, kde jde především o moc, kšefty a sex. Clooney hraje Myersova šéfa, guvernéra Mika Morrise.

Film The Ides of March byl inspirován hrou Beau Willimona Farragut North, která sama volně čerpala z kampaně Howarda Deana v demokratických primárkách v roce 2004. Název však odkazuje na mnohem dávnější historii – datum vraždy Julia Caesara.

Vedle Clooneyho snímku budou mít diváci v Benátkách možnost zhlédnout mnoho dalších filmů s hvězdami, jakými jsou třeba Matt Damon, Kate Winsletová, Jude Law nebo Gwyneth Paltrowová.