Dokumentem From the Sky Down o cestě rockové skupiny U2 ke slávě byl ve čtvrtek zahájen 36. ročník Mezinárodního filmového festivalu v kanadském Torontu. Slavnostní premiéry se zúčastnili i dva členové kapely - Bono a The Edge.

Podle agentury AFP to bylo v dosavadní historii festivalu vůbec poprvé, kdy byl jako úvodní film zvolen dokument. Vedle snímku Davise Guggenheima, který režíroval i oscarový dokument Nepříjemná pravda, se do 18. září představí dalších 267 celovečerních filmů a 68 krátkých snímků. Přes 120 z nich bude mít na festivalu světovou premiéru.

Publikum uvidí filmy s Georgem Clooneym, Bradem Pittem, Susan Sarandonovou, Viggem Mortensenem nebo Keirou Knightleyovou a také nové snímky režisérů Luca Bessona, Lasse Hallströma, Francise Forda Coppoly a Michaela Winterbottoma.

V Torontu bude uveden i český film Tomáše Luňáka Alois Nebel a slovensko-český snímek Cigán režiséra Martina Šulíka. 

Mezinárodní filmový festival byl v největším kanadském městě založen v roce 1976 a dnes patří k nejprestižnějším na světě. Často mezinárodním filmům slouží jako vstupní brána na severoamerický trh. Nezřídka se zdejší porotě také podaří vybrat filmy, které později uspějí v boji o Oscary. Loni například hlavní cenu na festivalu získal snímek Králova řeč, který si později odnesl čtyři Oscary, včetně toho za nejlepší film roku.

Související