O cenu za nejlepší český dokument se na letošním Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Jihlava 2011 bude ucházet patnáct snímků. Z nich jedenáct bude mít na festivalu, který se uskuteční od 25. do 30. října, premiéru.

Stejně jako v minulých letech se projekce budou odehrávat za účasti filmových tvůrců a v některých případech se diváci mohou těšit i na diskusi s hlavními představiteli, sdělila mluvčí festivalu Soňa Mikulová.

Pět českých dokumentů s aktuálním politickým nábojem se v Jihlavě bude premiérově promítat i v nové programové sekci ZOON Politikon (Země česká, domov můj). Jejich autory jsou studenti a absolventi FAMU. Další dva filmy českých tvůrců byly zařazeny do sekce Zvláštní uvedení. 

V sekci Zvláštní uvedení figuruje společný projekt 24 českých dokumentaristů s názvem 24 hodin v České republice. Zachycuje jeden zářijový den pokaždé očima jiného autora, mimo jiné Jiřího Krejčíka, Heleny Třeštíkové a Jana Němce. Tento snímek se bude promítat při slavnostním zahájení festivalu. Druhým českým zástupcem v této sekci je nový film Vladimíra Michálka Em a On. 

Základem programu 15. ročníku festivalu dokumentárních filmů jsou čtyři soutěže. Kromě České radosti pro nejnovější domácí tvorbu to jsou Opus bonum pro světové dokumenty, Mezi moři pro snímky ze zemí střední a východní Evropy a Fascinace pro experimentální dokument.

Festivalovým centrem bude budova Oblastní galerie Vysočiny. Projekce se uskuteční v Domě kultury odborů, v kině Dukla a divadle DIOD, 3D projekce diváci uvidí v multikině CineStar. Podrobnosti k festivalu jsou uvedeny na adrese www.dokument-festival.cz.

Související