Cenu za nejlepší český dokumentární film 2011 převzal na festivalu v Jihlavě režisér Martin Mareček za snímek Pod sluncem tma.

Je konfrontací různých světů a přístupů k životu postavené na příběhu dvou českých expertů na rozvojovou spolupráci a venkovanů v Zambii.

Vznikne Příběh lásky

Stejně jako dalších 11 z 15 soutěžních snímků sekce Česká radost měl premiéru právě na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě.

Film navíc získal i cenu diváků. Jde o první český film pořízený fotoaparátem - malý, intimní a vzniklý ve skromných podmínkách.

Na festivalu byly předány ceny v celkem deseti kategoriích. Už při zahájení přehlídky získal Cenu Respektu za nejlepší televizní nebo on-line reportáž reportér České televize Filip Černý za reportáž o tunelování při stavbě obchvatu Prahy.

Držitelem Ceny HBO, a tím i peněz na natočení filmu, se stala Dagmar Smržová za námět na snímek Příběh lásky.

Cenu za přínos světovému filmu převzal italský režisér Vittorio De Seta. Cena pro nejlepší světový dokumentární film v sekci Opus Bonum poputuje do Belgie tvůrcům snímku Ztracená země a cenu za nejlepší dokumentární film střední a východní Evropy v sekci Mezi moři si odváží Salome Džaši z Gruzie za film Bakhmaro.

Vyhlášením výsledků a předáním cen vítězům v jednotlivých sekcích 15. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů oficiálně skončil. Projekce budou pokračovat ještě v neděli. Festival se v Jihlavě konal od 25. října.

Související