Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm 2012, který se bude konat od 3. do 8. května v Třeboni, nabídne divákům velkou estonskou retrospektivu, tvorbu amerického kreslíře Billa Plymptona i vzpomínku na Zdeňka Milera.

Tvůrci a producenti mohou své filmy přihlásit do soutěžní sekce festivalu do 20. února, řekla mluvčí festivalu Gabriela Zajícová.

Velká estonská retrospektiva nabídne to nejlepší z animované tvorby pro děti i dospělé. Nebudou chybět zajímaví hosté z řad estonských filmových profesionálů, koncert a výstava.

Program doplní jednodenní scenáristický workshop s legendou estonské animace Priitem Pärnem. Tento držitel nespočtu festivalových ocenění svými krátkými filmy proslavil estonskou animovanou tvorbu po celém světě.

Pärnovy filmy jsou typické černým humorem a hravým surrealismem a jedinečným výtvarným stylem. Workshop bude zaměřen na způsob vytváření příběhu pro animovaný film.

Americký kreslíř a režisér celovečerních i krátkých filmů Bill Plympton za své autorské a často velmi provokativní filmy obdržel řadu festivalových ocenění a dvakrát byl nominovaný na Oscara.

Exklusivně pro Anifilm vytvoří v rámci sekce Pohledy pásmo animovaných filmů, které byly pro jeho tvorbu osudové, které ho inspirovaly a ovlivnily.

Nejlepšími díly legendárního Krtečka a také výběrem ne příliš známé krátkometrážní tvorby Anifilm připomene režiséra a výtvarníka Zdeňka Milera, který zemřel na konci listopadu.

externí video - Pärnův animovaný film Hotel E z roku 1992

Ve spolupráci s Terryho ponožkami, největším prodejcem filmových plakátů v České republice, organizátoři připravují výstavu plakátů k celovečerním animovaným filmům. Vybrané filmy i plakáty ukážou studentům českých škol vyučujících grafiku a design a dají jim prostor pro nové vlastní zpracování. Všechny verze pak společně vystaví v Třeboni. Návštěvníci budou moci posoudit rozličné variace jejich provedení.

Ve dvou soutěžních sekcích - celovečerních a krátkých animovaných filmů festival nabídne to nejlepší, co bylo vytvořeno pro děti a pro dospělé diváky po lednu 2010.

Nebude chybět Česko-slovenská soutěž studentských animovaných filmů a v nesoutěžní sekci se pak chystá třeba projekce největších animovaných trháků a mezinárodní přehlídka připravovaných projektů animované tvorby. Na programu bude také animace v počítačových hrách a dílny animace pro děti.

Třetí ročník Anifilmu, jenž v Třeboni nahradil Anifest, budou provázet výstavy, divadelní představení, koncerty i videomapping.

Přehlídka bude mít novou grafickou podobu. "Základem vizuálního stylu Anifilmu 2012 je příběh o magické síle vody z třeboňského rybníka Svět. Chystaný ročník mezinárodního festivalu animovaných filmů bude hýřit barvami a rozmanitými formami života na pozadí tajemné noční krajiny," uvedla mluvčí. Autorem letošní tváře festivalu je designér Martin Sršeň.