Tak dlouho váhali čeští filmaři s hraným filmem o osudu Jana Palacha, až ho natočí polská režisérka. I tak by se dala s trochou nadsázky shrnout situace kolem snímku o jednom ze symbolů českých dějin, který začne v březnu natáčet podle scénáře studenta FAMU Štěpána Hulíka přední polská režisérka Agnieszka Hollandová.

"Nemám mindrák z toho, že bych se pouštěla do kultury cizí země," říká Hollandová, "Čeští filmaři měli přes dvacet let, aby film udělali, asi k tomu neměli chuť," dodává.

Pro Hollandovou, která aktuálně v Česku film připravuje, navíc česká kultura není zase tak cizí. V době, kdy se Palach upálil, studovala na pražské FAMU.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.