Nestává se každý rok, aby byl neanglicky mluvený film nominován hned na dva Oscary poté, co získal Zlatý glóbus. A aby na něj nevyšla ani jedna, když už ne negativní, tak alespoň smíšená recenze.

Loňský vítěz festivalu v Berlíně, íránský snímek Rozchod Nadera a Simin, je onou výjimkou. Film, který měl tento týden českou premiéru, okouzlil civilním stylem cinema verité, plíživě eskalujícím dramatem, které nečekaně hraničí s tragédií, i apolitickou političností obracející se nenápadně, ale důrazně k západnímu světu.

Že je oscarová kategorie Nejlepší cizojazyčný film do značné míry kategorií politickou, není žádným tajemstvím. Politika motivovala už její založení a třeba i československá kinematografie šedesátých let může posloužit jako důkaz.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.