Nedělní předávání filmových cen Oscar v Los Angeles začalo jako velký triumf Martina Scorseseho. Jeho snímek Hugo získal skoro všech pět prvních cen, v druhé polovině večera však musel jednoznačně ustoupit němému filmu The Artist.

Ten po Oscarech za kostýmy obdržel i nejdůležitější sošky za režii, cenu pro herce roku a nakonec i Oscara za nejlepší snímek. Ze dvou hitů, které se po svém vyjadřují k éře němých filmů, tak porota před trikovým Hugem dala přednost řemeslně dokonalé poctě režiséra Michela Hazanaviciuse.

Co dělat v časech krize

Předávání letošních cen bylo velkým návratem moderátora Billyho Crystala, který se show ujal poprvé od roku 2004. Akademie si sice původně vybrala komika Eddieho Murphyho, ten však odešel společně s propuštěným producentem Brettem Rattnerem.

Právě tuto scénku Crystal zparodoval v úvodu večera, kdy byl - jakoby v elektrickém mučícím křesle - donucen, aby se moderování ujal. Rozhodujícím momentem v hrané scénce byl moment, kdy Crystala políbil herec George Clooney, ačkoliv publikum ocenilo i scénu, v níž se moderátor pomocí technologie motion-capture na chvíli stal animovaným Tintinem.

Crystal zahájil večer taneční a pěveckou kreací It's a Wonderful Night for Oscar, parodující letošní finalisty. "V časech ekonomické krize není nic lepšího, než se dívat na milionáře, jak si vzájemně předávají zlaté sošky," glosoval Crystal.

Trocha tance a zpěvu k Oscarům neodmyslitelně patří už od muzikálové éry padesátých let.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.