Nedělní předávání filmových cen Oscar v Los Angeles začalo jako velký triumf Martina Scorseseho. Jeho snímek Hugo získal skoro všech pět prvních cen, v druhé polovině večera však musel jednoznačně ustoupit němému filmu The Artist.

Ten po Oscarech za kostýmy obdržel i nejdůležitější sošky za režii, cenu pro herce roku a nakonec i Oscara za nejlepší snímek. Ze dvou hitů, které se po svém vyjadřují k éře němých filmů, tak porota před trikovým Hugem dala přednost řemeslně dokonalé poctě režiséra Michela Hazanaviciuse.

Co dělat v časech krize

Předávání letošních cen bylo velkým návratem moderátora Billyho Crystala, který se show ujal poprvé od roku 2004. Akademie si sice původně vybrala komika Eddieho Murphyho, ten však odešel společně s propuštěným producentem Brettem Rattnerem.

Právě tuto scénku Crystal zparodoval v úvodu večera, kdy byl - jakoby v elektrickém mučícím křesle - donucen, aby se moderování ujal. Rozhodujícím momentem v hrané scénce byl moment, kdy Crystala políbil herec George Clooney, ačkoliv publikum ocenilo i scénu, v níž se moderátor pomocí technologie motion-capture na chvíli stal animovaným Tintinem.

Crystal zahájil večer taneční a pěveckou kreací It's a Wonderful Night for Oscar, parodující letošní finalisty. "V časech ekonomické krize není nic lepšího, než se dívat na milionáře, jak si vzájemně předávají zlaté sošky," glosoval Crystal.

Trocha tance a zpěvu k Oscarům neodmyslitelně patří už od muzikálové éry padesátých let.

Světe, děkuji!

Pak přišel Tom Hanks předat prvního Oscara za kameru, jehož dostal Robert Richardson za Huga. Kritici o tom spekulovali od chvíle, co viděli famózní úvodní záběr filmu se zčásti počítačovým, zčásti hraným letem nad Paříží dvacátých let.

Další oscaři se rozdali před třetí hodinou ranní: Octavia Spencer získala sošku za vedlejší roli ve snímku Černobílý svět ("Světe, děkuji ti!", rozplakala se při předávání), Oscara za střih přebrali Kirk Baxter a Angus Wall za film Muži, kteří nenávidí ženy. Nejlepším animovaným snímkem byl před čtvrtou hodinou ranní vyhlášen westernový Rango.

"Nyní prosím přivítejte můj neustále se opakující sen," řekl Crystal, když na pódium uváděl tandem hereček Cameron Diaz a Jennifer Lopez. Ty přišly předat cenu za nejlepší kostým, jenž pro film The Artist získal Mark Bridges.

"Jsem jen obyčejný kluk z Niagara Falls, který o filmech sní, který je pojídá a který s nimi spí," vysvětlil Bridges, pro něhož je soška první v kariéře.

Velký íránský bratr se dívá

Nejlepším zahraničním filmem roku je podle akademie íránský Rozchod Nadera a Simin. "V tuto chvíli nás sleduje mnoho Íránců po celém světě. Myslím, že mají radost," řekl režisér filmu Asghar Farhádí. Ten na koktejlových večírcích a předoscarových debatách vystupoval jen sporadicky, protože jinak by mu v Íránu mohly hrozit politické represe.

Nejlepší sošku za makeup získala Železná lady, Oscara za dokument potom fotbalový snímek Undefeated.

Akrobati ze Cirque do Soleil následně předvedli poctu slavnému filmu Alfreda Hitchocka Sever severozápadní linkou, při níž divoce poskakovali nad pódiem a spouštěli se na lanech. "Když se budeme hodně modlit, ke konci večera přijdou ještě s poctou Psychu," ucekl znuděný komentátor britského deníku Guardian.

VÍTĚZOVÉ OSCARŮ

Film - The Artist

Režie - Michel Hazanavicius, The Artist

Herec - Jean Dujardin, The Artist

Herečka - Meryl Streepová, Železná lady

Scénář - Woody Allen, Půlnoc v Paříži

Adaptace - Alexander Payne, Děti moje

Herec ve vedlejší roli - Christopher Plummer, Začátky

Herečka ve vedlejší roli - Octavia Spencer, Černobílý svět

Cizojazyčný film - Rozchod Nadera a Simin

Kamera - Robert Richardson, Hugo

Hudba - Ludovic Bource, The Artist

Nejlepší píseň - Bret McKenzie, Mupeti

Střih - Kirk Baxter, Angus Wall, Muži, kteří nenávidí ženy

Dokumentární film - Undefeated

Zvukový střih - Hugo

Zvukový mix - Hugo

Art direction - Hugo

Kostýmy - Mark Bridges, The Artist

Make-up: Mark Coulier, J Roy Helland, Železná lady

Krátký hraný film - The Shore

Krátký dokumentární film - Saving Face

Krátký animovaný film - Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore

Poté herci Ben Stiller a Emma Stonová ("Bene, nechtěl bys tu běhat v makeupu z Avatara?") předali pátou sošku pro Scorseseho Huga, tentokrát za filmové triky.

Ve snímku jsou spíš nenápadné, samozřejmě s výjimkou scény, v níž vlak demoluje pařížské nádraží. Režisérovi Martinu Scorsesemu se především podařilo věrně rekonstruovat rané efekty, jež začátkem 20. století používal protagonista filmu George Melies.

Woody Allen: Jděte s cenami do...

Kanadský herec Christopher Plummer se ve věku dvaaosmdesáti let stal nejstarším nositelem Oscara za herecký výkon ve vedlejší roli. Když přebíral sošku za snímek Začátky, po svém zlatém Oscarovi po očku mrkl: "Jsi jen o dva roky starší než já. Kde jsi byl celé ty roky?"

Oscara za nejlepší adaptaci získaly Děti moje s Georgem Clooneym, nejlepší scénář však podle akademie napsal veterán filmového řemesla Woody Allen. Pro jeho Půlnoc v Paříži šlo o prvního a jediného Oscara za celý večer.

Allen jako typický morous na předávání nedorazil. Město Los Angeles prý nemá rád, protože tam "z mrtvol dělají hvězdy špatných televizních seriálů", citoval jej deník Los Angeles Times. Sošku za Allena přebrala herečka Angelina Jolie, kterou moderátor Billy Crystal vzápětí označil za "předobraz ženy, jež nenávidí muže".

"Chtěli jsme, aby Woody přišel," řekl pak novinářům v zákulisí viceprezident Sony Pictures Tom Bernard. "Ale on jen prohlásil, že nejlepším filmem je Rozchod a že s ostatními cenami může jít akademie do..."

Oscar za hudbu bude předmětem debat

Skladatel Ludovic Bource získal filmu The Artist druhou sošku za hudební doprovod a trumfnul tak favorizovaného Howarda Shorea (Hugo) i veterána Johna Williamse (Válečný kůň).

Ocenění pro Bource znovu oživí debatu posledních dnů, kdy se ukázalo, že část hudby si skladatel vypůjčil z legendárního soundtracku Bernarda Herrmanna k Hitchcockově snímku Vertigo.

Nejlepší píseň podle akademie napsal Bret McKenzie k filmu Mupeti.

Oscara za krátký hraný film získal irský The Shore, nejlepším dokumentárním "kraťasem" se stal snímek Saving Face o chirurzích působících v Pákistánu. V kategorii krátkých animovaných filmů cenu obdržely Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore.

Cena za režii? Největší překvapení večera

Do té doby nasbíral Hugo pět sošek a zdálo se, že Oscarovi pro režiséra Martina Scorseseho nic nebrání. Jenže když herec Michael Douglas vyhlašoval režiséra roku, připravil divákům jedno z největších překvapení večera: cenu získal za film The Artist režisér Michel Hazanavicius.

"Teď je ze mě ten nejšťastnější režisér na světě," řekl Hazanavicius, načež začal děkovat všem, na které si vzpomněl. "Hlavně si díky zaslouží pes Uggie. I když pochybuju, že by tomuhle všemu rozuměl. Zase tak dobrý není."

Profesionálně vycvičený pes, který ve filmu doprovází uvadající hvězdu němého filmu Jeana Dujardina, se na internetu v posledních měsících těší nebývalé oblibě. Nechyběl ani na předávání Oscarů.

video - Jean Dujardin přebírá Oscara za herce roku

Jean Dujardina na Oscarech přebírá cenu za herce roku
Oscars_2012_-_Jean_Dujardin_sacr_meilleur_acteur.flv.mp4.jpg

Kdyby Dujardin uměl mluvit

Nejnapínavější je, když se před hlavními cenami zpomalí a úplně vysadí z tempa. Starý trik o principech dramatické gradace letos využily Grammy a stejně tomu bylo i na Oscarech, kde se po páté hodině ranní začalo promítat vzpomínkové pásmo se jmény všech filmových hvězd, které v uplynulém roce zemřely: Ben Gazzara, Elizabeth Taylorová atd.

Oscara pro herce roku předala Natalie Portmanová, a tentokrát už se to obešlo bez překvapení. Sošku převzal francouzský herec Jean Dujardin, který ve snímku The Artist ztvárnil zapomenutou hvězdu z éry hollywoodského němého filmu.

"Miluju vaší zemi," vykřikl Dujardin, který v celém snímku The Artist promluvil pouze dvě slova v závěrečné scéně. "Kdyby mohla má postava George Valentin mluvit, teď by řekla: Merci! Úchvatné!" smál se Dujardin.

Už zase Železná lady

Oscara pro herečku roku předal s kamennou tváří herec Colin Firth. Cenu získala - také dle očekávání - Meryl Streepová za roli Margaret Thatcherové v Železné lady. "Živě si umím představit, jak teď půlka celé Ameriky vypískla: Ale ne! Už zase ona!" smála se Streepová, ale vzápětí zvážněla.

Před očima se jí prý promítl celý život. "Děkuji všem svým přátelům, kteří jsou tu pořád se mnou, i těm, co nás již opustili."

Na velké finále došlo až ve tři čtvrtě na pět. Tom Cruise divákům připomenul devět snímků, jež zápasily o Oscara za film roku, načež jím jmenoval černobílý němý film The Artist. Ten cenu pro film roku získal jako první snímek od doby stařičkých Wings, oceněných Leta Páně 1929.

Diktátor sypal popel 

Na pódiu se pak sešlo celé osazenstvo filmu včetně psa Uggieho. Režisér Hazanavicius před všemi vysekl poklonu své manželce Berenice Bejo, která ve snímku ztvárnila roli úspěšné hvězdy prvních mluvených filmů. "Celý film The Artist jsi inspirovala jen ty. To ty jsi byla jeho duší," řekl Hazanavicius.

A těmito slovy letošní předávání Oscarů skončilo. Jeho nejvtipnější moment se paradoxně odehrál ještě na červeném koberci, kam komik Sacha Baron Cohen přišel v převleku za diktátora a přede všemi posypal moderátora Ryana Seacresta popelem, údajně z urny severokorejského diktátora Kim Čong-Ila.

Podívejte se na trailer z Umělce, který má nejvíc nominací na Zlaté glóby
The_Artist_-_Official_Trailer_HD_.mp4.jpg