Těžko můžeme pochybovat, že by to nebyl národní rys. Sledování filmových pohádek během Vánoc potvrzuje: český pohádkový svět je roztomile rozpustilý, plný vtipu a veselého humoru. Utrpení rychle končí a poučení přichází jako měkká a náhodná moudrost, která hladí.

Zatímco bratří Grimmové nechají nenasytného kohoutka klidně udusit zrním, protože odkládaná pomoc není pomoc žádná, v českých pohádkách je i peklo hodné. Přesně jak si stěžuje Cimrman: absolutně zvrácený, derealizovaný svět, jehož iluzorními jistotami může otřást leda něco velmi drsného, třeba povídání o Kašpárkově hrobečku.

Jen aby to nebolelo

Ne že by se v české pohádce neobjevovaly archetypy a že by tu nerozehrávaly svou osudovou hru, filmová podoba těchto hlubinných "hrátek" má ale téměř vždy změkčenou, až pitvořivou podobu, jako by ani nešlo o život, nýbrž jen o jakousi nezávaznou zkoušku... Troška či Werich, ale, proboha, jen ne Erben!

Takové pojetí nenabízí jinou vrstvu reality, kterou často nevidíme, protože jsme příliš zaujati praktickým pohledem na svět. Pohádka je spíše utopie, k níž se lze utéct, když začíná být hůř. Tišina bezpečí, sen o sociální spravedlnosti, za niž není třeba platit ničím jiným než vychytralostí a která tudíž, jsme-li od přírody nadáni, přichází téměř bez námahy.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.