Žil kontroverzně, psal rozervaně a zemřel neznámo jak. Edgar Allan Poe je lákavý pro filmařskou fantazii. Nejnověji a neslavně v akčním snímku Havran, který měl tento týden českou premiéru.

Jako figura a mýtus je Poe pro filmaře dar z nebes. Podle dochovaných svědectví a záznamů to byl excentrický, nesmlouvavý literární kritik s řadou nepřátel a až patologicky ambiciózní spisovatel. Možná závislý na alkoholu, gamblingu či drogách.

Svůj rebelantský postoj ke společnosti i svoji melancholii - "toho černého psa, který se za ním plouží celý jeho život" - zúročil v baladických, často hororových příbězích a tragicko-romantické poezii. Jeho smrt byla ještě tajemnější.

Bezbřehá fantazie

Možná na baltimorské ulici jednoho kalného rozbřesku zemřel na mozkovou příhodu, možná na otravu alkoholem či vzteklinu. Všechno se každopádně odehrálo v souladu s jeho pověstí prokletého básníka a tvorbou, kterou charakterizovala hrůza, úžas, teror, tělesnost a zádumčivost.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.