Ve věku třiapadesáti let zemřel bývalý herec Michal Pešek, známý z televizních seriálů Zkoušky z dospělosti nebo Malý pitaval z velkého města. Po listopadu 1989 se zkoušel prosadit v politice a podnikal. Hrál už jen velmi zřídka. Jeho posledním angažmá bylo Divadlo na Vinohradech, kde skončil v roce 1990.

O úmrtí informovala s odkazem na rodinu zemřelého herečka Veronika Žilková. Pohřeb bude v úterý 15. května ve strašnickém krematoriu. Pešek, který žil poslední rok v Nizozemsku, zemřel v pondělí 7. května po dlouhé nemoci.

Referent, učitel, kreslič

K jeho nejznámějším rolím před kamerou patří mladý kriminalista Jiříček Otradovec z často reprízovaného Dietlova seriálu Malý pitaval z velkého města o skupině pražských policistů. Zahrál si také postavu kresliče kartografického ústavu Ryzce v komedii Křtiny, kde účinkoval s Libuší Šafránkovou.

Ve filmech Pešek ztvárnil také lázeňského kulturního referenta v komedii Od vraždy jenom krok ke lži či idealistického učitele Rajnocha v psychologickém snímku Už se nebojím.

Z moderátora poslancem

V televizi dostal v sedmé a osmé dekádě řadu příležitostí. Po listopadu 1989 herectví víceméně opustil: nejprve byl za Občanské fórum zvolen poslancem v Praze 6 a později se dal na podnikání, spoluvlastnil rockový klub nebo reklamní agenturu. Působil také jako moderátor rozhlasových stanic Golem nebo Bonton.

Byl také poradcem sociálnědemokratického ministra financí Iva Svobody, který musel z funkce odejít kvůli kauze poškozování věřitelů společnosti Liberta. Koncem 90. let - po roztržce Vladimíra Železného a jeho amerických partnerů v televizi Nova - působil Pešek nějakou dobu i jako konzultant Jana Vávry, který vedl tehdejší zbylé podniky CME. V posledních letech se věnoval finančnictví nebo developmentu.

 

 

Stáž v Hollywoodu

Pešek se narodil 4. května 1959 v Praze, kde také vystudoval konzervatoř, mezi jeho spolužáky patřili Zlata Adamovská, Veronika Freimanová nebo Vladimír Dlouhý. V roce 1977 absolvoval díky americkému strýci stáž v hollywoodské pobočce Universal Studios, v Česku navštěvoval dramatický kroužek Jiřiny Stránské.

Přestože se poslední dvě dekády věnoval hlavně podnikání, objevil se občas i před kamerou - role ve filmu Petra Nikolaeva ...a bude hůř je mu však přisuzována mylně. Podle serveru Libri.cz jde o záměnu s jinou osobou.

Před šesti lety Peška přilákala na jeviště Veronika Žilková, s níž účinkoval v představení Kachna na pomerančích v Divadle Palace.

Scéna s Libuší Šafránkovou z filmu Křtiny

Uděláme si nádhernej den, říkala Šafránková Michalu Peškovi
nezapomenuteln_Michal_Pe_ek_-_K_tiny.mp4.jpg